Na konkurencieschopnosť
domácich výrobcov nemajú spotrebné dane zásadný vplyv,
pretože sú rovnako aplikovateľné na domácich výrobcov, ako aj na dovozcov. Uviedol to poradca ministra financií Peter Papanek. Reagoval tak na vyjadrenia Slovenského združenia výrobcov piva a sladu, ktoré tvrdí, že pokles predaja piva a kritický stav slovenského pivovarníctva sú výsledkom daňovej politiky Ministerstva financií SR (MF) a konkrétne zvýšenej spotrebnej dane z piva.
Zvýšenie spotrebnej dane v auguste minulého roka podľa
Papanka kompenzovalo zníženie dane z príjmu, dane z pridanej hodnoty, ako aj zrušenie dane z dividend. Podľa neho práve priame dane ovplyvňujú konkurencieschopnosť a atraktivitu podnikateľského prostredia. "Zníženie spotrebnej dane, ktoré
požadujú slovenské pivovary, neznamená automaticky zníženie ceny komodity a teda toto opatrenie nemusí mať pozitívny efekt pre spotrebiteľov," tvrdí Papanek. Zároveň dodáva, že so spotrebou piva sú spojené aj náklady na zdravotníctvo či náklady, ktoré súvisia s kriminalitou a spoločenskými škodami súvisiacimi so spotrebou alkoholu. Tieto náklady sa kryjú práve zvýšením spotrebnej dane. Celkový objem spotrebnej dane z piva odvedený do rozpočtu dosiahol za prvých deväť mesiacov tohto roka 1,6 mld. Sk. V rovnakom
období minulého roka to bolo 1,1 mld. Sk.
Ekonomický vývoj podľa MF vytvára podmienky pre dlhodobý rast reálnej spotreby, teda aj piva. Zníženie spotreby piva nie je lokálny problém, ale dotýka sa aj okolitých krajín. "Pokles spotreby v prvej časti roka pripisuje ministerstvo problému konkurencieschopnosti a väčšiemu dovozu zahraničných pív," skonštatoval Papanek. Podľa neho nemožno tiež vylúčiť, že z dlhodobého hľadiska sa menia spotrebiteľské preferencie smerom k nižšej konzumácii alkoholických nápojov vôbec.
Zástupcovia slovenských pivovarov sa na štvrtkovom rokovaní s ministrom financií Ivanom Miklošom dozvedeli, že jeho rezort neuvažuje ani naďalej o prípadnom znížení spotrebných daní na pivo, ale zároveň sa dohodli na ďalšom širšom rokovaní už aj za účasti predstaviteľov celej štvorky vládnych strán, ktoré sa má uskutočniť 9. novembra. Na tomto rokovaní už majú byť posúdené aj iné možne riešenia, ako by sa dala odstrániť hrozba zatvárania ďalších slovenských pivovarov, nakoľko po vlaňajšom zvýšení spotrebných daní sa spotreba piva v krajine zredukovala až o 15 %. Po vlaňajšom zvýšení daní sa na Slovensku zavreli už tri pivovary v Martine, Nitre a Trnave. Pivovarníci už upozornili, že do podobnej situácie sa môžu dostať aj iné podniky. Napätá situácia okolo daní sa premietla aj do toho, že menšie pivovary chceli zo spoločného združenia vystúpiť a chceli dosiahnuť individuálne zníženie len svojej zvýhodnenej sadzby, ktorá platí pre podniky s ročnou produkciou piva pod 200 000 hl. Menšie pivovary pritom na slovenskom trhu s pivom ovládajú zhruba 14-% podiel. Dnes veľké pivovary musia pracovať s daňou 50 Sk za jeden stupeň Plato a na jeden hektoliter, zatiaľ čo malé pivovary majú daň vo výške 37 Sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.