stranu ešte viac do opozície. Predsedníčka Zuzana Martináková uvažuje aj o rokovaniach s inými opozičnými stranami, hoci vie, že sú programovo dosť odlišné.
"Budeme pokračovať v dôslednej kontrole vládnej moci a jej zneužívania. V druhej polovici volebného obdobia budeme dôsledne vystupovať proti štýlu vládnutia Mikuláša Dzurindu a pomenovávať prešlapy jeho vlády. Nové je to, že budeme efektívne a kompetentne kontrolovať plnenie vládneho programu," povedala Martináková.
Medzi priority strany zaradila Martináková najmä zmenu volebného zákona, odpolitizovanie štátnej správy, zosúladenie reforiem, ale aj boj proti korupcii, zneužívaniu štátneho aparátu a tajných služieb a autokratickému zneužívaniu štátnej moci. "Za Mečiara to boli akčné päťky a v súčasnosti sú to akčné štvorky," hovorí o Dzurindovom štýle vládnutia Martináková.
Oponentom predsedníčky Martinákovej, ale aj delgátom snemu podľa vyjadrení v kuloároch, prekáža najmä, že ciele SF sú vágne a nejasné, a že nemá dostatok vážnych politických tém, ktoré by oslovili voliča.
Martináková však tvrdí, že hlas SF bude v parlamente znieť zreteľnejšie. "Prečo neznel doteraz? Na to boli objekltívne aj subjektívne príčiny," reagovala. Medzi objektívne zaradila iba polročné pôsobenie v politike a za subjektívne rozpory vo vnútri strany, ktoré zneisťovali sympatizantov.
SF sa vraj zatiaľ nezaoberá možnými koalíciami pred regionálnymi a parlamentnými voľbami. Martináková len konštatovala, že nebudú vytvárať koalície "proti niekomu". Nevylúčila povolebnú spoluprácu s programovo blízkymi stranami, za najprijateľnejšie označila SMK a KDH. "Vznikli sme na dvoch pilieroch a jedným z nich je aj kritika štýlu vládnutia. V tejto chvíli tam musíme zahrnúť aj ANO," hovorí.
SF má údajne viac ako 1100 členov a 75 klubov. Za nového ústredného tajomníka snem zvolil Luboša Pastora.
Daniel VRAŽDA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.