mesiacov, toto rozhodnutie odôvodnil tým, že prednášanie správy je ústavným právom hlavy štátu, nie jej povinnosťou. "Keď uvážim, že je to potrebné, tak to tak urobím," konštatoval.
Právo vystupovať v Národnej rade SR so správami o stave republiky a o závažných politických otázkach zaručuje hlave štátu ústava. Historický význam mala najmä správa prvého prezidenta Michala Kováča z marca 1994, po ktorej padla vláda Vladimíra Mečiara.
Mimoriadnu pozornosť vzbudila neskôr aj správa prezidenta Rudolfa Schustera z roku 2001. Prezident v nej otvorene vyčítal premiérovi, že ignoruje jeho aktivity a nerokuje s ním o závažných otázkach. Predseda SMK Béla Bugár vtedy vyhlásil, že Schuster vniesol do prejavu "žabomyšie vojny medzi parlamentom a prezidentom a medzi premiérom a prezidentom".
Aj vo svojej poslednej správe o stave republiky vlani v decembri Schuster kritizoval premiéra Mikuláša Dzurindu, vládnu koalíciu, predstaviteľov kabinetu aj parlament. Prezident v nej tiež vyzval poslancov parlamentu, aby uvažovali o vytvorení druhej komory parlamentu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.