Prešov. "Cieľom Akademického Prešova je ponúknuť študentom vysokých škôl možnosť prejaviť sa v umeleckej oblasti a prezentovať tvorivú činnosť." Hovorí členka organizačného štábu Mgr. Adela Mitrová. "Apečko" v sebe zahŕňa divadelné predstavenia, prehliadku študentských divadiel, prezentáciu tvorivých dielní, súťaž vlastnej tvorby, improligy, odborné prednášky v rámci Univerzity divadla, súťaž v umeleckom prednese a aby toho nebolo málo, počas celej akcie vychádzajú noviny - Apečkoviny. "V rámci spravodajcu Apečka oslovujeme aj výtvarníkov, ktorí by mohli ponúknuť svoje práce aspoň v rámci časopisu. Chceme zapojiť všetky fakulty a všetkých ľudí aj z iných oblastí umenia. Hudobníci už spolupracujú, majú rôzne vystúpenia," doplnila Mgr. Mitrová. A čo bolo hlavným ťahákom tohtoročného Apečka? "Predstavenie Wschodzenie z poľského Cieszyna, potom napríklad predstavenie monodrámy Martina Hubu Süskindov Kontrabas a ešte Jana Pilátová so svojím bývalým študentom Martinom Frysom predviedli veľmi zaujímavé predstavenie Vy tomu věříte? Aneb Don Quijote de la Mancha." Objavili sa tu profesionálni hostia aj študentské divadlá z Bratislavy, Nitry, Ružomberka, Prešova a Košíc. O predstavení Wschodzenie hovorí vysokoškoláčka Ľubica: "Predstavenie bolo silno emotívne, videla som veľmi dobré herecké výkony a prácu s kulisami. Hudobná zložka bola vypracovaná a dotvárala celkovú atmosféru. Avšak je trošku škoda, keď človek nerozumie." S jazykmi však nemali žiaden problém Katarína a Alena: "Privítali by sme možno viac jazykov, aj Rusov, Maďarov."
K vrcholom Akademického Prešova patril určite Martin Huba. Hodnotí ho druhák Marek: "Martin Huba podal podľa mňa klasický obraz bežného neurotika so stratenými ilúziami, ale s krásne prepracovaným osudom človeka, ktorý je inteligentný a jednoducho beznádejný vo svete, kde sú ľudia hodnotení len podľa svojho úspechu..." Martin Huba si za skvelý výkon vyslúžil standing ovation. Tú si zaslúžil aj Martin Frys s predstavením Vy tomu věříte? aneb Don Quijote de la Mancha. Určite nezabudnuteľným zážitkom bola prezentácia tvorivej dielne na tému Nesprofanovaný priestor. Zatiaľ čo sa všetky predstavenia odohrávali v Divadle Jonáša Záborského a v Divadle Alexandra Duchnoviča v Prešove, dielňa si svoje miesto našla vo Františkánskom kostole.
Ako pôsobil Akademický Prešov na študentov, hovoria opäť Katarína a Alena: "Apečko sa nám ako akcia zdá v pohode, len škoda, že sú malé priestory, ľudia to chcú jednoducho vidieť." Marek dopĺňa: "Privítal by som, aby sa v rámci Apečka išlo viac do terénu. My tu cítime určitú mágiu tejto akcie, lebo sme tu a tu sa na javiskách prelínajú iné svety, ale pre ľudí, ktorí sa o tom nedozvedia, len málo povie rozpis na vrátnici." Marekove slová potvrdzujú prváčky Maja a Petra: "Na Apečku sme neboli, tak vlastne nevieme, čo to je." Ten, kto vedel, zažil. Ďalší útek z reality sa uskutoční o rok, a tak sa opäť máme na čo tešiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.