znamení medzinárodnej konferencie, ktorá sa konala v Londýne. Konferencia s názvom 'Making a Difference - Making It Happen' (Urob to inak, urob to naozaj) organizovaná londýnskou Villiers High School sa týkala problémov detí a mládeže na celom svete.
Počas dvojdňovej konferencie sa diskutovalo na témy ako smäd a hlad detí v Afrike, veda a morálka ako aj médiá verzus pravdivosť informácií a politika a jej vplyv na život. Účastníkmi konferencie boli okrem 170-tich študentov z Veľkej Británie, Nórska, Francúzska, Talianska, Nemecka a Slovenska aj učitelia londýnskej školy a odborníci na diskutované problematiky.
Medzi najzaujímavejších odborníkov tejto konferencie patrili jednoznačne Huw Edwards (všeobecne najznámejší moderátor hlavných správ BBC), Asad Rehman (popredný špecialista zaoberajúci sa negatívami antiglobalizácie), Stephen Twigg (člen britského parlamentu) alebo Charles Mazhude (lekár zaoberajúci sa problémom HIV/AIDS). Najmladším prednášajúcim bol 13-ročný Ryan Hreljac, ktorý v rámci vlastnej nadácie Ryan`s Well zbiera finančné prostriedky na uskutočnenie projektu vrtov na nájdenie pitnej vody v Ugande. S touto zbierkou začal vo veku 6 rokov a dnes je na konte nadácie 1 milión amerických dolárov.
"Villiers High School je škola, ktorú navštevujú deti prisťahovalcov z Afriky a Ázie," hovorí vedúca tejto 'výpravy', ktorá bola mimochodom jedinou zo Slovenska, Ing. Mgr. Agnesa Kovalčíková. Preto mali s témami desiatich workshopov mnohokrát aj osobné skúsenosti. "Dvojdňová konferencia pozostávala z prednášok a následných desiatich workshopoch, z ktorých každý sa venoval jednej téme. Naši žiaci boli rozdelení po jednom dvoch na každý workshop. Prvý deň bol veľmi ťažký, lebo žiaci tam sedeli od deviatej do piatej poobede takmer ako tlmočníci - bolo potrebné sa sústrediť na angličtinu, pochopiť to a ešte k tomu aj reagovať."
Druhý deň však bol ľahší, pripravoval sa totiž akýsi výstup, konečný produkt toho-ktorého workshopu. Väčšinou to mala byť vizuálna kampaň, či už prezentácia alebo plagáty, ktorý by naznačoval riešenie danej problematiky. To však nie je koniec. "Cieľom konferencie je v prvej fáze by každá škola, ktorá sa zúčastnila konferencie, mala minimálne informovať svojich spolužiakov. Druhá fáza spočíva vo vybratí si niektorého problému a jeho hlbším rozobratím, prípadne by sme mali niečo pre to urobiť," hovorí Ing. Mgr. Kovalčíková.
Príprava na konferenciu prebiehala ako takmer normálne vyučovanie. Dôvodom je i to, že podobné ak nie tie isté témy, sú súčasťou nových maturít. Profesorka zadala otázky k daným témam, nasledovala diskusia, v ktorej bol za najdôležitejší považovaný pohľad Slovenska na tieto problematiky, no ďalšie prípravy boli v každého osobnej réžii.
Študenti počas piatich dní strávených v Londýne bývali v rodinách indických, černošských, poľských, teda v rodinách detí navštevujúcich Villiers High School. "Žiaden kultúrny šok sa nekonal, normálne sme si navykli na indické jedlá aj celú domácnosť," hovorí Lenka Bačová, žiačka, ktorá v jednej z indických rodín bývala. "Čo ale bolo teda dosť, ehm, zvláštne je, že nás rodina vzala na oslavu tretieho výročia úmrtia ich dedka." Nebolo by na tom nič také podivné nebyť pokračovanie spomínanej oslavy. "Celá okolitá rodina nás obdivovala, že ó, aké sme pekné, a nakoniec ma chceli vydať za bratranca tej, u ktorej som bývala," smeje sa Lenka.
Ako celú konferenciu teda zhrnula profesorka Kovalčíková, "žiaci mali, povedzme, výlet za zásluhy, za to, že dlhodobo statočne pracujú v Drama clube a ja som pracovala na budúcnosti tohto projektu. Kolegovia z Talianska, Francúzska a Nemecka chcú totiž s nami jednoznačne spolupracovať na báze angličtiny a francúzštiny."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.