škola právo vymáhať od nás tieto peniaze súdnou cestou, ak sme v zlej finančnej situácii a poplatok neuhradíme?
čitateľka Marta
Na každej základnej a strednej škole musí fungovať Rada rodičov. Do nej sa volí väčšinou z každej triedy jeden zástupca. Úlohou rady rodičov je na pravidelných plenárnych schôdzach predostierať vedniu školy požiadavky rodičov, prípadne riešiť rôzne problémy.
Rada rodičov každoročne na prvej plenárnej schôdzi určí okrem iného aj výšku rodičovského príspevku na žiaka. Výška sumy závisí jedine od toho, akú si ju samotní rodičia na plenárnej schôdzi odhlasujú (školy by mali okrem pozvánok na triedne aktívy posielať rodičom aj pozvánky na plenárne schôdze - zasadnutia Rady rodičov, ktoré sú spravidla pred alebo po triednom aktíve). Niekde to môže byť teda 500 korún, inde 150, niektoré Rady rodičov odhlasujú nulový poplatok. Peniaze Rady rodičov pochádzajú jedine z tohto zdroja alebo financie môže darovať aj sponzor. S týmito peniazmi škola ako právny subjekt nedisponuje a nemá k nim priamy prístup.
Výška poplatku za dieťa by mala byť záväzná pre každého, prípadne po predložení žiadosti sa dá tento poplatok jednotlivcom odpustiť. Ale! Aj keď žiadosť nepredložíte, nik vás nemôže donúťiť tento príspevok zaplatiť. Žiadna právna norma totiž túto povinnosť rodičom neukladá. Radou rodičov môžete byť opätovne vyzvaní k tomu, aby ste poplatok uhradili, ale žiadne iné kroky Rada rodičov podniknúť nemôže. Ako "sankciu" môže nanajvýš použiť to, že vaše dieťa bude z aktivít financovaných z týchto peňazí vyčlenené, čo sa však v praxi ešte nestalo. Tieto peniaze od vás samozrejme nemôže vymáhať ani riaditeľstvo školy.
S vyzbieranými peniazmi disponuje Rada rodičov a na každé použitie musí dať rada súhlas. Financie sa minú najčastejšie na nákup rôznych cien pre žiakov, podporu študentských aktivít na škole, preplácanie cestovného žiakom pri reprezentácii školy atď. To, kde sa peniaze použili, by malo byť samozrejme vydokladované. Prístup k týmto informáciám by ste mali mať ako rodičia zabezpečený prostredníctvom triednych rodičovských dôverníkov. Tí by mali byť členmi Rady rodičov a aktívne sa plenárnych schôdzí zúčastňovať, aby ostatným rodičom na triednom aktíve vedeli predostrieť veci prerokúvané na plenárnej schôdzi. Na schôdze však máte právo (a mali by ste v záujme vlastných detí) chodiť aj vtedy, ak triednym dôverníkom nie ste. Na plenárych schôdzach sa totiž čítajú a odôvodňujú aj výdavky z rodičovských peňazí. Tak máte prehľad, kde, kedy a na čo sa vaše peniaze použili.
Autor: hud
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.