nerozhodovali len o prezidentovi Spojených štátov, ale v hre sú aj kreslá v Senáte a Snemovni reprezentantov, funkcie guvernérov a kongresmanov v takmer všetkých štátoch únie.
Prezident George W. Bush a demokratický senátor John Kerry sa o zvolenie uchádzali vo všetkých 50 štátoch a spolkovom dištrikte (District of Columbia - D.C.). Voliči v 34 štátoch si zvolia senátora na šesťročné obdobie, pričom ide o 19 demokratických a 15 republikánskych kresiel.
Pokiaľ ide o Snemovňu reprezentantov, rozhoduje sa o všetkých 435 kreslách. Republikáni majú momentálne 227, demokrati 205 mandátov. O guvernéroch sa rozhoduje v 11 štátoch. V 44 štátoch sa rozhoduje o obsadení asi 5800 kresiel v miestnych Kongresoch, čo je 80 percent celkového počtu v rámci USA.
Na pozvanie ministerstva zahraničných vecí USA na priebeh volieb dozerá aj skupina asi sto pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). "Nebude to obvyklá misia," vyhlásil Poliak Konrad Olszewski a vysvetlil, že vo všeobecnosti "tu o OBSE ešte nikto nepočul". Člen misie Ron Gould informoval, že pozorovatelia občas čelia nepochopeniu zo strany úradov. Dodal, že ich misiu v USA si nemožno vysvetľovať ako nedôveru alebo kritiku, "ide skôr o pripomenutie, že aj Spojené štáty sú členom OBSE". Záverečné hodnotenie priebehu volieb v USA pozorovatelia OBSE zverejnia vo Washingtone vo štvrtok. Pozorovateľov OBSE, ako priznali, udivuje komplikovanosť amerického volebného systému, jeho decentralizácia z federálneho centra, rozsah právomocí orgánov na nižších úrovniach, nezávislosť volebných komisií a úloha voliteľov a sila ich hlasu. V delegácii nezávislých pozorovateľov sú právni experti a vysokoškolskí učitelia z Chile, Veľkej Británie, Juhoafrickej republiky a Nikaraguy. V minulosti monitorovali priebeh volieb v 250 štátoch sveta.
V dvoch horských samotách na severe štátu New Hampshire krátko po polnoci odovzdali a zrátali prvé hlasy dnešných prezidentských volieb v USA. Najviac, 35, získal úradujúci prezident George W. Bush, za jeho hlavného vyzývateľa, demokrata Johna Kerryho hlasovalo 21 obyvateľov, nezávislého kandidáta Ralpha Nadera volil jeden človek. Maličké komunity od roku 1948 sporadicky využívajú možnosť, ktorú im dáva zákon štátu, a volebné miestnosti uzavrú pred termínom, ak svoje hlasy odovzdajú všetci voliči. V roku 2000 obe osady volili Busha.Ako prvý z dvoch najhlavnejších kandidátov na úrad amerického prezidenta včera v Crawforde v Texase odvolil súčasný najvyšší predstaviteľ USA George W. Bush.
Autor: Washington/Miami/Hart's Location/Crawford (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.