hradbách sú rozsiahle trhliny a múr sa postupne vydúva.
"Už sa nedá povedať, že je to len havarijný stav. To je začiatok havárie," povedal Závacký na včerajšej tlačovej besede v Trenčíne. Porucha má podľa neho veľmi podobný tvar a priebeh ako vlani v marci, keď sa zrútila prvá časť múru s dĺžkou 30 metrov. Vtedy spadlo 1100 ton muriva. Zvyšná časť opevnenia je dlhá 35 metrov a vysoká 11 až 17 metrov.
V hornej časti dosahuje múr hrúbku jeden meter, v spodnej takmer tri a pol metra. Pri katastrofickom scenári by mohlo spadnúť až 1400 ton muriva. Závacký hovorí, že životnosť poškodeného múru je maximálne dva až tri roky. Spadnúť podľa neho môže však už po najbližšej zime.
Najviac poškodený je vonkajší plášť múru na ploche 75 až 110 metrov štvorcových, čo predstavuje niekoľko desiatok metrov kubických muriva. Od marca 2003 sa postupne vydúva a posunul sa už o 18 centimetrov. Keby vonkajší plášť spadol, mohlo by to narušiť stabilitu zostávajúcej časti opevnenia. Podľa Závackého by však múr nemal spadnúť naraz a vzhľadom na vybudované zábrany pod hradom aj v prípade zrútenia neohrozí návštevníkov a objekty v podhradí.
Po najnovších zisteniach by sa malo začať s rozoberaním poškodeného múru. Názor zmenili aj pamiatkari, ktorí pôvodne požadovali jeho sanáciu. "Vzhľadom na vývoj poruchy sme korigovali názor a súhlasíme s postupným rozoberaním múru," povedala riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne Eva Gazdíková. Zatiaľ ešte nie je jasné, akú veľkú časť múru bude treba rozobrať. S prácami by sa malo začať zrejme na jar budúceho roka. Hrad počas prác pre verejnosť uzavrú.
Pamiatkari nesúhlasia s takou obnovou Trenčianskeho hradu, ako ju navrhuje vyšší územný celok. Podľa Gazdíkovej v zásade možno súhlasiť so zatraktívnením a oživením hradu súhlasiť, ale nie na úkor jeho pamiatkových hodnôt.
Trenčiansky samosprávny kraj je vlastníkom hradu. Podľa jeho predstáv ho treba opraviť a skomercionalizovať. Investície predbežne krajská samospráva odhaduje na 600 miliónov korún. Na hrade by mal pribudnúť napríklad hotel, reštaurácie, spoločenské centrá, nová prístupová cesta a dokonca aj lanovka. Samosprávny kraj dostal prísľub od partnerského regiónu v Nórsku, že by na obnovu hradu mohol získať šesť miliónov eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.