miestnych potravinárskych komodít. Únia však udelila výnimky tradičným výrobkom. Na Slovensku je to okrem iného bryndza (v SR je asi 300 salašov). Dlho visel otáznik nad tokajským vínom a makom, ako psychotropnou plodinou. Nakoniec únia vyslovila súhlas v zmysle dohovoru s OSN (2002). Po paprikovom škandále v Maďarsku však Brusel bude musieť prehodnotiť platné podmienky jednotného trhu v rámci únie, najmä čo sa týka kontrolného dovozového mechanizmu.
Až 95 percent opýtaných Maďarov tvrdí, že zodpovední za paprikovú blamáž by si zaslúžili príkladný postih. Maďarský premiér Gyurcsány Ferencz v súvislosti s paprikovým celoštátnym škandálom vyhlásil: "Aby sa predišlo podobným udalostiam, žiada sa, aby kontrolná činnosť importovaných komodít bola zastavená Ministerstvu poľnohospodárstva a bola komplexne zastrešená Ministerstvom zdravotníctva..." Poslanci opozičnej strany FIDES tvrdia, že maďarská vláda mohla predísť "paprikovej blamáži".
"Mletá červená paprika, ktorá prešla laboratórnymi skúškami a neobsahuje jedovatú látku aflatoxín, postupne sa vracia späť na predajné pulty," tvrdí riaditeľ firmy ERITRI pán Szabó Lajoš. Podobne je tomu aj v ostatných predajniach nielen v Budapešti, ale v celom Maďarsku. Mletá štipľavá paprika bola stiahnutá z 2300 malopredajní. Strach má veľké oči, zrejme to bolo príčinou zvýšenej horlivosti inšpektorov, ktorí z predajní stiahli celoplošne všetku mletú červenú papriku.
Maďarské laboratóriá sú preťažené a takmer bez prestania kontrolujú nielen mletú papriku, ale aj ďalšie potravinárske komodity. Výrobcovia mletej červenej papriky sú pod ostrým kontrolným režimom. Jeden z výrobcov tvrdil novinárom, že vedenie firmy urobilo všetko, čo bolo v ľudských silách, aby sa na obal s mletou paprikou dostala aj informácia určená pre spotrebiteľa, podľa ktorej sa mal dozvedieť, že obsah sáčku obsahuje lacnejšiu dovozovú papriku. Za to, že uvedená informácia sa nedostala na sáčky, nesie vraj zodpovednosť tlačiareň...
Maďarskí producenti červenej mletej papriky, ktorí používajú výhradne iba domácu surovinu, uvažujú o podaní trestného oznámenia na príslušný kontrolný úrad, ktorý vydal rozhodnutie na celoplošné stiahnutie červenej papriky z predajných pultov. Ak sa tak stane, bude to sťažnosť, ktorá presiahne niekoľko miliardovú finančnú čiastku. To však nenapraví naštrbenú značku kvality maďarskej papriky vo svete.
Podľa vyjadrenia maďarských médií, maďarský rozhlas už v septembri informoval o výskyte toxickej látky v mletej paprike. Novinári však ďalej o veci neboli informovaní. Slovinsko písomne informovalo Brusel, že cez Rakúsko sa dováža do krajiny mletá červená paprika s obsahom jedovatých látok.
Maďarský spotrebiteľ je po paprikovom škandále naladený pesimisticky. Do dnešného dňa nie je nikomu jasné, kto ponesie nemalú ťarchu zodpovednosti za paprikový škandál. Mletá červená paprika je prakticky aj symbolom Maďarska, ktorým sa domáci producenti právom hrdili takmer na celom svete.
Asociácia spotrebiteľov
********
Čo je aflatoxín?
Slovko aflatoxín sa v Maďarsku, ale aj v Európe zatiaľ nevyskytlo. Darí sa mu iba v tropických podmienkach. V Brazílii sa táto jedovatá látka nahromadila v podzemnici olejnej, ktorou potom kŕmili mladé morky. Následne vyhynuli celé veľké chovy. Príčina, ako sa zistilo, bol zvýšený obsah aflatoxínu v plodoch.
Aflatoxín bol objavený v roku 1970 v Indii a v roku 1988 v Indonézii, kde po konzumácii potravín s jedovatým toxínom zomrelo 13 detí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.