týždňov si z neho domov odvážal Estónec Markko Märtin jazdiaci na vozidle Ford Focus WRC04 a pred finále vo Walese tým mimoriadne zdramatizoval súboj o jazdecký titul vicemajstra sveta. Märtin totiž predbehol už aj Carlosa Sainza a na druhého Pettera Solberga stráca chabé tri body. Nuž a nebyť výpadku uprostred sezóny, keď Estónec nedokončil súťaže v Grécku, Turecku i Argentíne, kto vie, ako by situácia vyzerala teraz. Ale zatiaľ čo posádky budú ešte o zostávajúce body bojovať až do posledného kilometra, značky si už svoje medaily prakticky rozdelili. Najprv Citroën vo Francúzsku potvrdil obhajobu titulu a teraz, po katalánskej rely, si definitívne druhú priečku zabezpečil aj Ford. Bronz (rovnako ako vlani) zostal na Subaru a ešte nedávny suverén automobilových súťaži - Peugeot sa v tomto roku žiaľ prepadol na nevďačné, "zemiakové" štvrté miesto.
Do španielskej rely podľa očakávania výborne odštartoval už istý nový majster sveta, Francúz Sebastien Loeb, ktorý sa netajil, že po štyroch druhých miestach je čas opäť víťaziť. Pretekára Citroënu (ale nielen jeho) však prekvapil mladý Belgičan Francois Duval, ktorý na Loeba už v prvej rýchlostne skúške urobil sedem desatín a na trojke a štvorke pridal ďalších približne jedenásť sekúnd! Medzitým však najlepším časom na dvojke stihol kontrovať Loeb a vzájomný rozdiel sa tak stále kolísal na úrovni necelej jednej sekundy! Napokon, presvedčiť sa môžete sami: po RS 1 viedol Duval o 0,7 sek, no po RS 3 viedol o 1,0 sek. Loeb. Po štvrtej zasa viedol Duval o púhe dve desatiny sekundy a po piatej rýchlostnej ereske sa stav opäť otočil v prospech Loeba, ktorý tentoraz nazbieral na Duvala 0,6 sek. Jednoducho nádhera! A to treba doplniť, že v tesnom závese za touto dvojicou sa držal aj Markko Märtin. Horkokrvní Španieli tak boli vo vytržení a k nirváne im chýbal azda už iba lepší výsledok legendárneho Sainza, ktorý sa pohyboval "iba" okolo piatej priečky. "Trápil som sa," priznal miestny El Matadore po úvodnej etape. "Počas prvých dvoch eresiek som sa trápil s nedotáčavosťou, ktorá mi neumožňovala dostať z auta maximum. Paradoxne potom na šmykľavej "trojke" som tento problém nemal. V druhej sérii prejazdov som mal zasa problémy s nastavením podvozku, ktorý bol oveľa mäkší, ako si to pneumatiky a vozovka žiadali." Prvý rozhodujúci moment súťaže prišiel na šiestej rýchlostnej skúške, ktorá uzatvárala prvú etapu. Dovtedy vynikajúco jazdiaci Duval totiž asi päť kilometrov pred cieľom poškodil prednú nápravu. Napriek tomu Francois ešte eresku dokončil, no následný prejazd do servisu už bol nad sily jeho krívajúceho forda a nešťastný Belgičan musel zo súťaže odstúpiť.
Po odstúpení Duvala sa teda napätie trochu uvoľnilo, no i tak druhý Martin za vedúcim Loebom zaostával iba o dve sekundy, čo pred druhou etapou sľubovalo pokračovanie napínavého súboja. Ako naschvál však už v druhej sobotňajšej rýchlostnej vložke prerazil o kameň olejovú vaňu Sebastien Loeb a i on sa musel so súťažou lúčiť predčasne. "Bola to celkom normálna zákruta, no predošlé vozidlá asi vyniesli na cestu veľký kameň, ktorý prerazil olejovú vaňu mojej Xsary," krútil hlavou sklamaný Loeb. Od tejto chvíle sa do čela dostal druhý ford s Markko Märtinom, ktorého náskok na Marcusa Grönholma bol už viacej ako štyridsať sekundový a Estónec ho rozumnou jazdou do cieľa už len kontroloval. V nedeľu síce Grönholm podnikol frontálny útok a zajazdil najrýchlejšie časy na posledných troch vložkách, ale už ani to mu na Estónca nestačilo. Martin si tak pripísal svoje tretie tohtoročné a piate víťazstvo celkom. Najväčším prekvapením súťaže sa však stal bývalý pilot formuly jeden, Francúz Stephane Sarrazin, ktorý na seba už upozornil v predošlej súťaži, keď skončil na šiestom mieste. Vtedy sme si mohli povedať - náhoda. Lenže ak si uvedomíme, že pri debute v MS na nemeckej rely skončil deviaty a teraz dokonca na štvrtom mieste, tak to náhoda byť už nemôže. Sarrazin jazdiaci na súkromnom, rok starom modely, subaru dokázal nielen držať krok s celou svetovou špičkou, ale na pätnástej ereske si dokonca vyjazdil svoje prvé víťazstvo na rýchlostnej skúške! Celkom na záver si ešte spomeňme, že svoj posledný tohtoročný štart v šampionáte absolvovala aj značka Škoda, ktorá vedľa osvedčenej dvojice Schwarz Gardemeister dala príležitosť aj čerstvému českému šampiónovi Janovi Kopeckému. S horúčkou jazdiaci Gardemeister skončil napokon na deviatom, Schwarz na jedenástom mieste a Kopecký po sľubnom úvode musel súťaž predčasne ukončiť, keď v šiestej rýchlostnej skúške nabehol na kameň, ktorý mu odtrhol koleso a odhodil ho na protiľahlý svah.
Výsledky 40. Rallye Catalunya Costa Brava: 1. Märtin/Park (EE/GB) Ford Focus WRC04 3:40:43,8, 2. Grönholm/Rautiainen (FIN) Peugeot 307 WRC + 23,2, 3. Sainz/Marti (E) Citroën Xsara WRC2004 + 37,7, 4. Sarrazin/Pivato (F) Subaru Impreza WRC2003 + 2:50,4, 5. Solberg/Mills (N/GB) Subaru Impreza WRC2004 + 3:06,7, 6. Sola/Amigo (E) Mitsubishi Lancer WR04 + 4:05,7, 7. Galli/Amore (ITA) Mitsubishi Lancer WR04 + 4:05,9, 8. Hirvonen/Lehtinen (FIN) Subaru Impreza WRC2004 + 4:31,7, 9. Gardemeister/Lukander (FIN) Škoda Fabia WRC + 4:37,6. (Víťazi RS: Sarrazin RS 15, Loeb RS 2, 5 a 7, Martin RS 6, 8, 12 a 17, Duval RS 1, 3 a 4, Gronholm RS 9, 11, 13, 18, 19 a 20, Sainz RS 14 a 16 (RS 10 zrušená kvôli znečistenému úseku trate protestujúcim farmárom). Viedli: RS 1 Duval, RS 2 - 3 Loeb, RS 4 Duval, RS 5 - 7 Loeb, RS 8 - 20 Märtin, štartovalo 52 posádok, klasifikovaných 42).
Priebežné poradie: 1. Loeb 108 bodov, 2. P. Solberg 82, 3. Märtin 79, 4. Sainz 73, 5. Gronholm 62, 6. Duval 47, 7. Hirvonen 24, 8. Rovanperä 20, 9. Tuohino 16, 10. Loix 9, 11. Sarrazin 8, 12. Carlsson a Panizzi po 6, 14. Navarra 5, 15. Robert, Stohl a Galli po 4, 18. H. Solberg, Paasonen, Gardemeister, Perez Companc, Warmbold a Sola po 3, 24. Valimaki, Ginley po 2, 26. Burri, Campos, Vovos, Pozzo a Schwarz po 1. MS značiek: 1. Citroën 184 bodov, 2. Ford 137, 3. Subaru 117, 4. Peugeot 93, 5. Mitsubishi 17.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.