troch rokov.
V súčasnosti sú takíto páchatelia súdení na základe paragrafu 186. "V návrhu nového Trestného zákona bude možné postihnúť konanie páchateľa, ktorý pre vlastnú potrebu prechováva malé množstvo drogy, na základe paragrafu 180. Ten preberá znenie v súčasnosti platného paragrafu 186 aj s rozsahom trestu odňatia slobody do troch rokov," povedal včera zástupca riaditeľa trestného odboru Generálnej prokuratúry SR Jozef Čentéš. Malé množstvo drogy definuje v súčasnosti platný paragraf 89 Trestného zákona ako "najviac obvykle jednorazovú dávku" pre vlastné použitie. V novom návrhu Trestného zákona by pojem jednorazová mal nahradiť výraz jednodňová dávka podľa paragrafu 144.
Zmena je navrhovaná aj v rozsahu trestov pre držiteľov väčšieho množstva drog, ako obvykle jednorazovej dávky. Tí sú momentálne trestaní na základe paragrafu 187. V návrhu Trestného zákona sa na nich bude vzťahovať paragraf 181 s tým, že návrh zákona ráta so zvýšením sadzby trestu odňatia slobody z terajších 2 až 8 rokov na 4 až 10 rokov. "Dôležité je jednoznačné vymedzenie rozdielu medzi držiteľom a predajcom drog," konštatoval Čentéš. Pre vlastnú potrebu totiž podľa neho môže niekto prechovávať aj väčší počet dávok. "Konečná podoba paragrafu 181 je v súčasnosti predmetom rokovaní v rámci druhého čítania návrhu Trestného zákona v Národnej rade SR, ktoré by mali byť do konca novembra ukončené," dodal.
Čentéš pritom považuje za vhodnejšie odlíšiť malé množstvo drog pre osobnú jednodňovú potrebu od väčšieho množstva prechovávaného pre osobnú potrebu počtom dávok, než striktným určením v gramoch. "Našou úlohou je, aby sme preskúmali pri každom jednom prípade, aká je jednorazová dávka. Pre ťažko závislú osobu to bude určite iné množstvo ako pre prvoužívateľa," povedal Jozef Čentéš. Rozhodujúcou v tomto prípade je podľa neho koncentrácia a nie hmotnosť látky.
V rokoch 1999 až 2002 nebol v SR zaznamenaný žiadny prípad nepodmienečného odňatia slobody, ak bol prvoužívateľ súdený len na základe paragrafu 186. "Podľa zhodnotenia na generálnej prokuratúre z roku 2002 som sa v spisovej agende nestretol s takýmto prípadom," uviedol Čentéš. Vo viacerých prípadoch bolo trestné stíhanie podmienečne zastavené. V súčasnosti platný Trestný poriadok umožňuje prokurátorovi i súdu vydať na základe paragrafu 307 uznesenie o podmienečnom zastavení trestného stíhania. Pre obvineného je stanovená skúšobná lehota a ak sa v nej osvedčí, nie je táto skutočnosť zaznamenávaná ani vo výpise z registra trestov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.