summite, ktorý je tentoraz venovaný najmä ekonomike, novým plánom v oblasti spravodlivosti a vnútra a niekoľkým zahraničnopolitickým otázkam.
Predstavitelia členských štátov EÚ sa nevyhnli ani diskusii o výsledkoch amerických volieb a dôsledkoch znovuzvolenia prezidenta Georgea W. Busha. Summit sa začal o 17.30 h pravidelnou schôdzkou s predsedom Európskeho parlamentu Josepom Borrellom, po nej nasledovalo prvé pracovné rokovanie Európskej rady venované lisabonskej agende, pomocou ktorej sa chcela EÚ stať do roku 2010 najvýkonnejšou svetovou ekonomikou založenou na vedomostiach. Bývalý holandský premiér Wim Kok predstavil lídrom svoju kritickú správu, v ktorej vyzval na rozhodné kroky, inak hrozí, že sa Lisabon stane symbolom nedosiahnutých cieľov a nesplnených záväzkov.
Európska komisia včera krátko pred začiatkom summitu EÚ vyzvala členské štáty únie, aby v otázkach azylovej, imigračnej a vízovej politiky súhlasili s prechodom od jednomyseľného k väčšinovému rozhodovaniu. Slovensko je pritom jednou z krajín, ktoré s takýmto prechodom nesúhlasia. Lídri európskej dvadsaťpäťky by o tom mali rokovať v dnes počas schvaľovania viacročného programu pre oblasť spravodlivosti a vnútra (tzv. Haagskeho programu). Proti prechodu sú okrem Slovenska aj Nemecko a menej dôrazne Rakúsko a Grécko.
Autor: Calmart/Ramalláh (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.