Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

V polčase sklamanie, za výkon po prestávke poďakovanie

Košice - Deň, na ktorý v basketbalovom klube Delta I.C.P. Košice tak čakali, majú už za sebou. V stredu v historickej premiére košického klubu v

prestížnej Eurolige podľahli na domácej palubovke favorizovanému francúzskemu Bourges Basket 67:79. Týmto dňoch sa však nič nekončí, je to iba začiatok. Veď napríklad o dva týždne pôjde skutočne do tuhého, keď Delta privíta Sporting Atény a tento zápas bude jedným z kľúčových v otázke prípadného postupu do osemfinále play-off. Dovtedy je však ešte ďaleko, radšej sa ešte vrátime k spomínanej premiére.

Hádam najtúžobnejšie na ňu čakal generálny manažér Delty I.C.P. Daniel Jendrichovský. V duchu tajne dúfal v senzáciu, že premiéra s trojnásobným šampiónom Euroligy bude víťazná. Kvalita kádrov a skúsenosti však hrali jednoznačne v prospech francúzskeho celku a napokon sa na palubovke prejavili. "Moje očakávania sa naplnili. Mal som obavu, že budeme mať spočiatku prílišný rešpekt pred protihráčkami. Našťastie, začiatok zápasu sme zvládli. Kríza na nás doľahla na konci prvej štvrtiny a začiatku druhej, keď hráčky Bourges začali s vysokou úspešnosťou trestať všetky naše chyby. Do našich radov vošla nervozita, ktorá sa prejavila do náskoku, ktorý hosťujúci tím udržal do konca. Je to veľmi skúsené družstvo, ktoré má množstvo odohraných pohárových zápasov. My sme nováčikom, takže výsledok je napokon vzhľadom na priebeh veľmi pekný. My sme sa ešte báli využiť to, čo vieme, lebo v silách družstva je určite viac," skonštatoval D. Jendrichovský a aj on už mysľou zaletel i na mimoriadne dôležitý duel o dva týždne s Aténami. "Máme sa čo učiť. Verím, že náš druhý domáci zápas bude už o niečom inom, pretože súper bude postatne slabší ako Bourges. Sústrediť sa musíme určite práve na tieto súboje s Aténami a Trutnovom, pretože to budú naši súperi v boji o piate postupové miesto. V dueloch, ako proti Bourges, je dôležité zbierať skúsenosti."

Predzápasovým želaním bolo, aby zápas priniesol vyrovnaný priebeh až do konca. Napokon to tak nebolo. Odpustí to družstvu generálny manažér práve vzhľadom k tomu, že potrebné skúsenosti jeho zverenkám ešte chýbajú, alebo bol z vývoja zápasu sklamaný? "Sklamaný som bol na konci prvého polčasu (Košičanky ho prehrali 30:49 - pozn. aut.). Stále bola nádej, že sa zbláznime, na začiatku to aj tak vyzeralo, že nám to bude padať, ale bolo to trošku inak. Na konci polčasu teda bolo sklamanie, ale za druhý polčas musím dievčatám jednoznačne poďakovať. Za takého stavu, keď už bolo viacmenej rozhodnuté, totiž bojovali o každú loptu. My nemáme ani výšku, ani váhu, ani skúsenosti na to, aby sme tieto zápasy viedli do vyrovnanej koncovky. Nám sa môže vydariť jedna-dve štvrtiny. Každá jedna takáto štvrtina nás posúva k lepším výsledkom. Čím viac ich odohráme, tým viac si môžeme veriť. Ak nie v tejto sezóne, tak v budúcich. Aj v Pohári FIBA sme v začiatkoch len naberali skúsenosti a boli sme vtedy tiež vystrašení z družstviev, ktoré by sme dnes jednoznačne porážali."

Myslí si teda D. Jendrichovský, že bolo výhodou premiéru si odkrútiť proti Bourges, kde mohli len prekvapiť, alebo by radšej privítal hneď na úvod jeden z kľúčových zápasov proti Aténam? "Na jednej strane by možno bolo lepšie hrať prvý zápas so slabším protivníkom a získali nejaké víťazstvo na povzbudenie. Na druhej strane, my sme mali v stredu sviatok, lebo to bol náś prvý euroligový zápas a hneď sme v ňom privítali trojnásobného víťaza tejto súťaže. V ďalších dvoch domácich dueloch narazíme na súpera, s ktorým sa víťazstvo dá uhrať. Verím, že toto skvelé publikum, ktoré nám veľa družstiev môže závidieť, nás k tým výhram potlačí. Chceli by sme sa im takto odmeniť za to, že aj v stredu nás i za nepriaznivého stavu povzbudzovali a hnali vpred," dodal generálny manažér žlto-modrých.