Prezident SBA tvrdí, že spolupráca s klubmi sa musí zlepšiť

Sportnet|5. nov 2004 o 00:00

Košice - Súčasné vedenie Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) má za sebou rok činnosti. Jej prezident, Košičan Pavol Barňák pri tejto

príležitosti zhrnul svoje doterajšie pôsobenie vo funkcii.

Najprv sa pristavil pri najvyšších republikových súťažiach mužov i žien. "Diskutuje sa o ich kvalite, ale sme radi, že kluby sú v zložitých podmienkach aspoň na takej úrovni. Aj keď sme zaznamenali určitý kvalitatívny úpadok, návštevnosť extraligových stretnutí je slušná, čo dokazuje, že basketbal má zázemie medzi faníšikmi," uviedol P. Barňák (na snímke). Dotkol sa ďalej nového systému práce s mládežou formou novovytvorenývh Centier olympijských nádejí, o ktorom sme už v našom denníku informovali. Pozitívom je, že SBA disponuje novou mobilnou palubovkou, košmi a časpmierou, ktoré bude poskytovať všetkým, ktorí to budú potrebovať na zabezpečenie kvalitných medzinárodných turnajov.

Pochopiteľne, pre bežného priaznivca basketbalu sú najdôležitejšie výsledky reprezentácií. "Pri mužskom národnom tíme začína prinášať ovocie práca tímu trénera Urbana. Sme v basketbalovom suteréne, ale chceme úspešne dotiahnuť rozbehnutú kvalifikáciu. Našou ambíciou totiž je návrat do širšej európskej špičky." Sledovanejšou medzi verejnosťou je ženská reprezentácia, nie tak dávno ešte skvost medzi slovenskými kolektívnymi športami. Žiaľ, momentálna situácia zďaleka nie je taká ružová ako minulosť, družstvo si totiž po veľkých problémoch s prípravou nevybojovalo postup na ME v kvalifikácii. Prvýkrát v histórii sa tak môže stať, že Slovensko bude na Me chýbať. Bliká už iba iskierka nádeje, keďže z budúcoročnej dodatkovej kvalifikácie postúpi z desiatich kolektívov vrátane Slovenska už iba jeden najlepší. "Kvalifikácia sa ukázala zradná. Veľmi komplikovaná bola súčinnosť s domácimi klubmi Deltou a Ružomberkom. Ich uvažovanie ma veľmi prekvapilo. Družstvo sa teda dávalo dokopy za pochodu a chýbalo v ňom 6-7 hráčok, s ktorými by sme si postup zaručene vybojovali. Podmienky, ktoré sme v kvalifikácii mali, dávam za viunu sebe a funkcionárom. Ambície postúpiť sa však ešte nevzdávame." Ako P. Barňák dodal, v otázke spolupráce s klubmi musí prísť k zlepšeniu. "Musíme hľadať kompromisy. Klub, ktorý nebude podporovať reprezentáciu, nebude hrať európske poháre. Nie je možné vynucovať si reprezentovanie, ale potom nemôžu čakať podporu, tak to bude v novej zmluve medzi ministerstvom školstva a SBA." V kvalifikácii okrem problémov s domácimi hráčkami však chýbalo aj viacero kvalitných slovenských basketbalistiek zo zahraničných klubov, ktoré reprezentovať neprišli. Bude pred dodatkovou kvalifikáciou vyvinutá väčšia snaha dostať ich do tímu? "Lichnerová nám písomne oznámila, že reprezentovať už nechce. Libičová dala prednosť príprave v novcom zahraničnom klube, ale je predpoklad, že na dodatkovú kvalifikáciu bude k dispozícii. Luptáková sa ospravedlnila z osobných dôvodov, ktoré som bližšie neskúmal. Safaritová napriek platnej zmluve odišla počas prípravy do Grécka. Je však predpoklad, že k dispozícii bude už Růžičková a tiež Hiráková."

Pavol Barňák poodhalil zaujímavé čísla aj zo zákulisia finančného stavu SBA. "Pri nástupe do funkcie bola strata 2,3 milióna korún. Nie je jednoduché dostať to do plusovej hodnoty. Paradopxne, najviac nás kritizujú tí, ktorí na týchto dlžobách majú svoj podiel. Napriek tomu chcem situáciu v SBA ekonomicky stabilizovať, aby sa dlh znížil zbruba na 500-800 tisíc. Zďaleka sa nám nepodarilo vychytať všetky muchy v hospodárení, niektorí pracovníc iSBA pre porušenie finančnej disciplíny budú musieť odísť. Negatívom je, že basketbal nemá priestor v televíziách, a preto nám chýba rozhodujúca časť príjmov z marketingu, ktorá v iných štétoch tvorí 60-80%. Napríklad kluby českej mužskej extraligy majú rozpočet 200 miliónov korún, z čoho 70% ide z reklamy. Naše mužské kluby majú len 30 miliónový rozpočet. STV nechce dávať basketbalu na obrazovke priestor, písal som už aj jej riaditeľovi. Ak sa postoj slovenských televízií nezmení, je možné, že prebehnú rokovania s českými stanicami. O tejto možnosti som sa napríklad rozprával už so zástupcami Galaxie Sport," dodal na margo vskutku chorého postoja STV k prenosov z kolektívnych športov s výnimkou futbalu a hokeja. "Príjmy z marketingu sú závislé na televíznych prenosoch a ak ich nebudeme mať, môžeme na kvalitné kolektívne športy na Slovensku zabudnúť, pretože bez takto získaných peňazí to nejde," dodal šéf SBA, ktorý na záver informoval, že Slovensko požiada o pridelenie MS basketbalistiek do 21 rokov v roku 2007 (Bratislava a Košice).

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Prezident SBA tvrdí, že spolupráca s klubmi sa musí zlepšiť