podnebia v Európe. El Niňo zapríčiňuje studené zimy v Európe a hrubnutie ozónovej vrstvy nad Arktídou, píše časopis Nature.
Vplyv El Niňa stojí okrem iného za mimoriadne studenými zimami v rokoch 1940-42. Extrémne mrazy roku 1941 zastavili postup nemeckých jednotiek na Moskvu. Nasledovala najchladnejšia zima 20. storočia v mnohých oblastiach Európy a tretia výnimočne tuhá zima po sebe. V tomto čase bola podľa dostupných údajov nad Európu veľmi hrubá ozónová vrstva. Práve od jesene 1939 do jari 1942 vládol v tropickom Pacifiku veľmi silný El Niňo. "Súčasný výskyt silného El Niňa a série studených zím nebola náhoda, ale klimatická väzba," uviedol klimatológ Stefan Brönnimann. Analýza klimatických výkyvov počas druhej svetovej vojny nebola jednoduchá, pretože potrebné trojrozmerné údaje o atmosférickej cirkulácii sú dostupné len od roku 1948. Brönnimannovi sa však podarilo zhromaždiť veľký súbor dát z meraní meteorologickými balónmi a lietadlami z Európy, Sovietskeho zväzu a Severnej Ameriky.
Všetky procesy sa dajú podľa Brönnimanna vysvetliť zmenou štruktúry západných vetrov v stredných zemepisných šírkach. Počas silného El Niňa býva aleutská tlaková níž nad severným Pacifikom veľmi hlboká.
Spúšťa sa tým reťazec procesov, ktorých výsledkom je slabá islandská tlaková níž nad Atlantickým oceánom a slabá polárna cirkulácia v stratosfére, kde sa navyše zosilňuje transport vzduchu bohatého na ozón z trópov smerom k Arktíde. Aj keď sa nie každý El Niňo prejaví až v Európe, udalosti zo 40. rokov minulého storočia sa môžu hocikedy zopakovať a mohli by mať fatálne dôsledky, konštatoval Brönnimann.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.