Veľký BokVäčšina turistov dôverne pozná najmä hrebeňovku Nízkych Tatier, alebo frekventované doliny v ich západnej časti. V severovýchodnej časti
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Veľký Bok
Väčšina turistov dôverne pozná najmä hrebeňovku Nízkych Tatier, alebo frekventované doliny v ich západnej časti. V severovýchodnej časti tohto pohoria však existuje azda najodľahlejšia časť, ktorá je navštevovaná bežnými turistami len zriedka. Zväčša ju zaberajú hlboké lesy s početným zastúpením rozmanitých druhov zveri, ktoré rastú na strmých svahoch dolín, ktorú ústia do známej Doliny Čierneho Váhu. Celému tomuto územiu dominuje vrch s nezameniteľným profilom, mohutný Veľký Bok (1 727 m).
Veľký Bok neleží na hlavnom hrebeni, vypína sa severne od neho a je zaujímavé, že prevyšuje priľahlú časť hlavného hrebeňa zväčša až o 100 metrov. Jeho rázsocha, tvorená Širokou (1 530 m), samotným Veľkým Bokom, Malým Bokom (1 543 m) a Nemeckou (1 535 m) vybieha z hrebeňa v oblasti Zadnej hole (1 619 m). Je podľa neho pomenovaná celá horská skupina. Z geologického hľadiska je Veľký Bok budovaný mezozoickými vápencami, čím sa odlišuje od kryštalinika hlavného hrebeňa.
Vrchol Veľkého Boku je v nízkotatranských, ale aj celoslovenských pomeroch unikátny. Tvorí ho totiž vyše 1 km štvorcový veľká plošina, takmer úplne vodorovné plató. Z neho najmä na sever a juh spadajú veľmi strmé svahy, rozorvané žľabmi. Kto vie čítať v teréne, pochopí, že v zime tu padajú často lavíny a dokáže sa podľa toho pri zimnej túre na Veľký Bok aj správať. Z turistického hľadiska je Veľký Bok úplne jedinečný, čo sa týka výhľadu. Ten je totiž absolútne kruhový, pričom na jednej strane ponúka Vysoké a Západné Tatry, na strane druhej blízky nízkotatranský hrebeň. V charaktere tohto výhľadu nemá liptovský krásavec na Slovensku konkurenciu. Na jeho južnom svahu kedysi stála základňa priekopníkov turistiky v Liptove - chata pod Veľkým Bokom, žiaľ, od roku 1945 sú už z nej iba pozostatky...
Prístup: Túra na Veľký Bok je pomerne náročná zo všetkých možných smerov. My sme pre vás vybrali túru z liptovskej obce Malužiná, ktorá sa nachádza na ceste medzi Hybe a Nižnou Bocou. V strede obce (733 m) sa začína modro značený chodník, ktorý spočiatku vedie Malužinskou dolinou po asfaltovej ceste až k horárni Predné (1 h). Tu značka bočí do ľavej vetvy doliny, zvanej Hodruša. Cesta stále vedie po asfaltovej ceste a veľmi pozvoľna stúpa až k ďalšej horárni Škarkétka (1:45 h). Tu opúšťame pevnú cestu a rozširujúcou sa dolinu s prvými pohľadmi na Veľký Bok stúpame popri potoku až k chate Hodruša (1 200 m, 2:45 h). Tu značka odbočí doľava a prudko stúpa lesom, v závere poľanou na sedlo pod Veľkým Bokom (1 479 m, 3:30 h). Tu sa napojíme na žltú značku a po hôľantom hrebeni vystúpime na vrcholové plató Veľkého Boku (1 727 m, 4:15 h). Pre zostup možno použiť alternatívy do Svarína (žltá značka, 3:30 h), alebo cez hlavný hrebeň do Polomky (žltá a zelená značka, 3:30 h).