Chcel by som vedieť, ako sa dá predchádzať besnote.
J. D., Matiašovce
Besnota je veľmi nebezpečné ochorenie, ktoré sa takmer vždy končí smrťou. Vnímavé naň sú všetky teplokrvné živočíchy. Vyskytuje sa najmä pri líškach, psoch a mačkách, ale aj iných druhoch zveri. Človek sa môže infikovať po uhryznutí, najčastejšie psom alebo mačkou, prípadne prenosom ich slín cez poranenú kožu či cez neporanené sliznice očí.
Príznaky závisia od štádia ochorenia. Inkubačné obdobie býva rôzne dlhé, trvá od týždňa do niekoľkých mesiacov.
Pri psoch prebieha besnota spravidla v dvoch formách - v zúrivej alebo tichej. Zúrivá forma má tri štádiá. V počiatočnej fáze (2 až 4 dni) býva pes nepokojný, bojazlivý, odmieta poslušnosť, skrýva sa na tmavom mieste, požiera cudzie predmety, šteká, nespoznáva známych ľudí. Ochrnutie hltana mu čoskoro zabráni prijímať potravu i vodu a začne slintať. V druhom - excitačnom štádiu sa príznaky zvýrazňujú. Pes býva veľmi podráždený, všetko hryzie, z uzavretého priestoru sa snaží za každú cenu uniknúť. V poslednom - depresívnom štádiu zostáva ležať na mieste a v dôsledku ochrnutia dýchacích svalov uhynie. Pri zriedkavejšej, tichej forme chýba druhé štádium a postihnuté zviera sa dostáva z počiatočného štádia priamo do posledného.
V populácii mačiek prevažuje tiež zúrivá forma besnoty. Postihnutá mačka mňaučí, útočí na zvieratá i ľudí a hryzie.
Pri zveri, ktorá žije voľne v prírode, sa besnota prejavuje predovšetkým stratou plachosti. Vniká do dvorov, maštalí, obydlí a napáda zvieratá aj človeka.
Autor: Mária INŠTITORISOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.