najkritickejšie zo všetkých obyvateľov 25 členských krajín únie i troch pristupujúcich krajín - Bulharska, Turecka a Rumunska.
Prieskum urobila Európska nadácia na zlepšenie životných a pracovných podmienok minulý rok, ešte pred spustením reforiem zdravotníctva či penzijného a sociálneho systému.
Na otázku, či vidia budúcnosť optimisticky, odpovedalo len 6,35 percenta ľudí na Slovensku, že sú úplní optimisti, 35,42 percenta, že sú čiastoční optimisti, zvyšok optimistický pohľad do budúcnosti odmietol. "Len v Bulharsku, Francúzsku a na Slovensku sa do budúcnosti pozerá s optimizmom menej ako polovica populácie. Môže ísť o kultúrne rozdiely v spôsobe vyjadrovania optimizmu, čo nebolo predmetom skúmania," píše sa vo výsledkoch prieskumu. Nadácia sa pýtala asi tisícky obyvateľov v každej krajine.
Na stupnici od jedna po desať vyjadrili obyvatelia Slovenska spokojnosť so svojím životom priemerne číslom 5,7, horšie svoj život vnímajú iba obyvatelia Turecka (5,6), Lotyšska (5,5), Litvy (5,4) a Bulharska (4,4).
Sociológ Ivan Dianiška z agentúry Focus hovorí, že u Slovákov stále prevažuje "tendencia hodnotiť veci negatívne". Súvisí to podľa neho s "referenčným rámcom", teda s tým, s kým sa porovnávajú. Keby prežili pol roka na Ukrajine alebo ďalej na východe, "vracali by sa sem ako do raja".
Slováci sa podľa Dianišku obávajú aj reforiem a nevidia možnosť, že by mohli situáciu naozaj zlepšiť, berú ich ako ďalšie ohrozenie. "Vznikla tu atmosféra podráždeného, bojácneho negativistického hodnotenia."
Slovenskí občania patria tiež medzi tých, ktorí sa najväčšmi obávajú, že v priebehu šiestich mesiacov prídu o prácu. Takýto názor vyjadrilo 19 percent z nich, ale iba 17 percent ľudí v ďalších nových členských krajinách a iba 8 percent v starých.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.