korún sa vyrieši z kapitoly ministerstva životného prostredia. Zatiaľ ten návrh, ktorý predložil minister životného prostredia, nespĺňa tieto kritériá," povedal včera Mikloš v televízii Markíza.
Schválením zákona o fonde, ktorý presadila SMK s opozíciou, hrozí rozpočtu deficit vyšší o 1,4 miliardy korún. Štátny rozpočet počítal príjmami z penále a pokút za znečisťovanie životného prostredia, ale po prijatí zákona nepôjdu do rozpočtu, ale stanú sa príjmom Environmentálneho fondu.
Minister životného prostredia László Miklós navrhol, aby sa v tomto roku nevyčerpané peniaze presunuli do budúceho roka, čo však podľa Mikloša vôbec nerieši plánovaný deficit. Ak sa nenájde zhoda, príde minister financií s inými návrhmi, ktoré však teraz nechce "šíriť pred médiami".
Podľa Mikloša rozpočtu hrozí "sekera" ďalších 1,4 miliardy korún, a nie ako pôvodne hovoril šéf SMK Béla Bugár, že by to mohla byť menej ako miliarda. Minister argumentoval, že už dnešné odhady hovoria, že v tomto roku to bude aspoň 1,3 miliardy.
Mikloš "nechcel predbiehať" v otázke, či hrozí rozpočtové provizórium. Je rád, že koalícia sa na poslednom stretnutí dohodla "na pokoji zbraní" a že nebude podporovať opozičné návrhy. Ak by však pozmeňujúce návrhy v parlamente výrazne zvýšili deficit verejných financií, uvažoval by, že štátny rozpočet stiahne z rokovania. Ocenil, že pripomienky nezávislých poslancov k rozpočtu nepredpokladajú zvýšenie deficitu, preto ani ich návrhy nepovažuje za problematické.
Za prirodzené označil, že každý poslanec chce presadiť niečo pre región, z ktorého pochádza. Ako príklad spomenul požiadavku dvoch poslancov z Trnavy, ktorí požadujú cestný obchvat mesta. Podľa neho vláda s tým tak či tak počítala, kvôli investícii Peugeot/Citroen.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.