niektorí členovia ĽÚ uvažujú o podpore citlivých zákonov z dielne vládnej koalície, ktoré nie sú v súlade s programom strany," povedal včera Žiak. Podľa neho jeho krok je zároveň reakciou na situáciu, ktorá vznikla v ĽÚ po voľbách do Európskeho parlamentu, keď celé bývalé vedenie strany sa vzdalo funkcií. "Projekt ĽÚ bol dobrý, ale zlyhalo vedenie strany," konštatoval Žiak. Ten chce teraz v parlamente zastupovať názory Hnutia za demokraciu (HZD). "Spolupráca s HZD pochádza ešte z obdobia, keď bola funkčná ĽÚ. Táto spolupráca trvá a je dobrá," povedal Žiak.
Predseda Ľudovej únie Gustáv Krajči nechcel komentovať Žiakove argumenty, ktoré ho viedli k odchodu zo strany. "S Rudolfom Žiakom sme sa slušne rozišli s tým, že si bude hľadať sám svoju politickú cestu," uviedol Krajči.
Odchodom Žiaka z ĽÚ sa podľa Krajčiho pohyby v strane neskončili. "K svojmu pôsobeniu v Ľudovej únii sa musia vyjadriť ďalší poslanci - Ladislav Polka a Ivan Kiňo. Musia sa rozhodnúť, či ostávajú s nami v strane, ktorú zakladali, alebo sa rozhodnú pre inú," povedal Krajči.
Polka včera povedal, že definitívne rozhodnutie o svojej straníckej budúcnosti ešte neurobil a jeho ďalšie pôsobenie ostáva otvorené. V minulosti pripustil spoluprácu s premiérovou SDKÚ a nevylúčil, že by mohla prerásť do jeho začlenenia sa do poslaneckého klubu najsilnejšej koaličnej strany.
Poslanec Igor Pinkava sa podľa vlastných slov nechystá z ĽÚ odísť, rovnako ani jeho kolega a podpredseda ĽÚ Ján Gabriel. Situácia v strane sa podľa nich skonsolidovala po nedávnom sneme, ktorý zvolil nové vedenie.
Jozef Grapa, ktorý je poverený vedením HZD, uviedol, že niektoré regionálne štruktúry navrhujú, aby sa Žiak stal volebným lídrom HZD alebo získal v strane inú funkciu. "Rozhodne o tom predsedníctvo pred snemom, ktorý má byť 26. novembra v Košiciach," uviedol Grapa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.