Kazaško
Dve ceny putujú zo súťaže celovečerných filmov aj do Maďarska, a to vďaka filmu Nimróda Antala Kontroll, ktorej udelili Cenu filmových novinárov FIPRESCI a Cenu ekumenickej poroty. Estónskemu režisérovi Sulevovi Keedusovi udelili v Cottbuse cenu za najlepšiu réžiu, a to za Estónsko-fínsky film Somnambuul o masovom úteku obyvateľstva z pobaltskej krajiny pred blížiacim sa frontom na jeseň 1944. Osobitnú cenu poroty za mimoriadny umelecký prínos získal chorvátsky film Ta divna splitska noč Arsena Antona Ostojiča, kým čestné uznanie si z Cottbusu odniesli tvorcovia poľského filmu Wesele režiséra Wojteka Smarzowskeho. Poľsko si odnieslo hlavnú cenu zo súťaže krátkometrážnych filmov, a to vďaka snímke Jesteš tam Anny Kazejakovej. Osobitnú cenu získal v tejto súťaži maďarsko-francúzsky film Vonaton Barnabása Tótha. Čestné uznanie udelili slovinskému súťažnému príspevku Srce je kos mesa Jana Svitkoviča.
Ťažiskovým bodom dramaturgie festivalu bola tentoraz prehliadka nového českého kina pod názvom The Velvet Generation (Sametová generácia). Organizátori ponúkli v spolupráci s Janom Svěrákom návštevníkom širokú paletu vydarených diel českej kinematografie. Nechýbali v nej Černý Petr Miloša Formana, Skřivánci na niti Jiřiho Menzela, Tři oříšky pro Popelku Václava Vorlíčka, Sedmikrásky Věry Chytilovej, ale ani úspešné snímky uplynulých dvoch dekád Mazaný Filip režiséra Václava Marhoula, Pražská pětka Tomáša Vorela, Akumulátor 1 Jana Svěráka, Šakalí léta a Horem pádem Jana Hřebejka, Amerika Amerika Vladimíra Micháleka, Nuda v Brně Vladimíra Morávka, či Želary Ondřeja Trojana.
Slovenskú kinematografiu zastupovala v súťaži krátkometrážnych filmov snímka Cez prah režiséra Róberta Švedu, ako aj jedna z krátkych snímok Martina Šulíka, ktorú premietli mimo súťaže v rámci sobotňajšej večernej projekcie filmov pod názvom Visions of Europe. V súťaži celovečerných filmov nemalo Slovensko zastúpenie.
Autor: Cottbus (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.