pedagogického centra v Prešove, ktoré je zodpovedné za organizačnú prípravu školenia učiteľov v Košickom a Prešovskom kraji.
Mgr. Marta Rogovská, učiteľka matematiky a fyziky:
Študenti sú počas stredoškolského štúdia pripravovaní a skúšaní "klasickou" formou a na maturitných skúškach budú ich vedomosti preverované podľa novej koncepcie. Je pravda, že táto nová forma maturitnej skúšky je porovnateľná s maturitnými skúškami v zahraničí, ale tam sú študenti pripravovaní na takúto formu od začiatku štúdia. Od začiatku vedia, akou formou budú školu ukončovať. Nemenia sa pravidlá počas "hry" tak, ako u nás.
Objektívnosť novej maturity je taktiež diskutabilná. Rovnaké testy absolvujú žiaci rôznych typov škôl. To by bolo v poriadku, pokiaľ by boli hodinové dotácie jednotlivých predmetov rovnaké. Nedá sa však porovnať napríklad hodinová dotácia v matematike či fyzike na gymnáziách, priemyselných školách alebo SOU.
Ďalším problémom je právo každého vyučujúceho meniť až 30% učiva v osnovách, podľa vlastného uváženia. Aby bolo možné objektívne porovnať vedomosti študentov, bolo by potrebné, aby MPC, alebo ŠPÚ stanovili rovnaké základné učivo pre všetky typy škôl, ktoré by bolo záväzné pr všetkých učiteľov. Rovnako by mali byť, a to hlavne v cudzích jazykoch, predpísané jedntné učebnice.
Zo strany metodických orgánov by mali byť vypracované štandardné testy, ktoré by museli študenti absolvovať po jednotlivých tematických celkoch, ako aj po absolvovaní jednotlivých ročníkov. Tieto by formálne pripravovali študentov na spôsob absolvovania matuiritnej skúšky podľa novej koncepcie.
Idea, že externá časť maturitnej skúšky nahradí prijímacie konania na vysoké školy, je skutočne len ideou. Ešte som nepočula žiadne relevantné vyhlásenie ani jedného rektora vysokej školy, že by akceptoval externú časť maturity ako alternatívu prijímacieho konania. A to, čo nový vysokoškolský zákon bude parlamentom schválený, tiež nie je isté.
Určite všetic zainteresovaní študenti, pedagógovia či rodičia chcú, aby maturita bola objektívna a spravodlivá pre všetkých. Ale aj dom, ktorý nemá spadnúť, sa musí stavať od základov a nie od strechy. A táto nová koncepcia maturitnej skúšky je takýmto domom stavaným od strechy.
PaedDr. Jaroslava Mamčaková, učiteľka náuky o spoločnosti:
Nesúhlasím s vyjadreniami ministra školstva o pripravenosti učiteľov na maturity. Príprava novej maturity prebieha už niekoľko rokov, no informácie máme všeobecné. Dokonca nedávno bola ŠPÚ zverejnená zmena maturovania z Náuky o spoločnosti v tom, že žiak maturuje povinne z filozofie, a k tomu si vyberie ešte dva predmety. Tým sa moja pôvodná koncepica otázok zmenila.
Aj ja súhlasím s potrebou zmeny doterajšieho systému maturít a zámer ministerstva presadiť ich akceptovanie vysokými školami, no vyhlásenia na adresu učiteľov o ich nezodpovednom prístupe považujem za arogantné a zavádzajúce. Každá inštitúcia má totiž mechanizmus na zavedenie a uplatnenie nových nariadení v praxi. V tomto prípade MŠ vydalo vyhlásenie, vyhlášku č. 510, ktorá je ale všeobecná a o konkretizáciu a správne uvedenie do praxe sa majú postarať Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) a metodicko pedagogické centrá (MPC), ktoré školia učiteľov už konkrétne. V tomto prípade však akosi zaspali. Veď ŠPÚ len nedávno uviedol zmeny k maturám z náuky o spoločnosti a MPC Prešove uskutočnilo podujaite Maturita po novom pre učiteľov náuky o spoločnosti 8. novembra 2004. Je to včas???
Nie nadarmo sa hovorí, že ryba smrdí od hlavy a pán minister by mal konečne priznať, že v komunikácii medzi MŠ a učiteľmi zlyhal práve stredný článok - teda školitelia učiteľov.
K mojej odbornej príprave patrí aj sledovanie vyhlášok a nariadení, ale hlavne štúdium odbornej literatúry, ktorej je neúrekom. Ubezpečujem pána ministra, že vyhlášku 510 a pokyny ŠPÚ ovládam. Chýbajú mi však konkrétne informácie, lebo práve pri ich nedostastku sú tie všeobecné nepostačujúce.
RNDr. Marián Macko, učiteľ matematiky:
Chcel by som zdôrazniť, že som za zmenu vo forme, aj obsahu a väčšiu objektivitu maturitnej skúšky a preto snahu ministerstva chápem. Minister školstva však v odpovediach na niektoré otázky zavádza. Nie je pravda, že "u ostatných je zmena len v tom, že sa menia triedne komisie na predmetové". A čo maturitné zadania pre každý maturitný predmet pre internú časť maturitnej skúšky? Môžu zostať staré? Ak minister čítal vyhlášku (ktorú mimochodom podpísal), určite vie, že nie. Zadania treba pripraviť podľa novej, štátom predpísanej koncepcie. Ubezpečujem vás, že to nie je práca na jeden víkend. Podotýkam však, že mi nerobí problém pripraviť aj 100 zadaní v predmete, ktorý učím.
Návrh a schválená vyhláška sa v mnohých bodoch odlišujú. V júni 2004 získali žiaci predmaturitného ročníka od svojich učiteľov isté informácie, ktoré v septembri 2004 zas museli korigovať. Ešteže sme to s prijatím vyhlášky stihli aspoň v septembri, aj keď si myslím, že stačilo v januári 2005. Veď maturtiy sú až v apríli...
Na ktorej škole budú maturovať žiaci z predmetu, ktorý má na ich škole v aprobácii iba jeden učiteľ a kto ich bude skúšať, tak to sa tiež vo vyhláške nedozviete...
Osobne si myslím, že ak pred rokom prebehla generálna skúška novej maturity, tak načo budeme robiť v tomto školskom roku generálnu skúšku pre ďalšie dva jazyky, a prečo bude ešte roky trvať, kedy bude maturita úplne zavedená? "Nová maturita" je pripravená, ak je overená v každom predmete a každý predmet je rovnocenný z hľadiska jeho zaradenia do externej časti v rovnakom čase.
No a nakoniec by sa dalo veľa narozprávať o "rovnakom pohľade" na obsah učiva v predmetoch z hľadiska maturity a prijímačiek na vysoké školy. Pán minister by mal viac dbať o to, aby odbúral podozrenia z korupcie a protekcie v prijímacích konaniach na niektoré školy (zdôrazňujem "niektoré") a odstránil rôzne "prípravné" a "doučovacie" kurzy.
Mrzí ma, že v poslednom čase minister vôbec neprispieva k upevneniu spoločenského postavenia stredoškolských učiteľov, skôr ho znižuje. A prispel k tomu aj svojimi odpoveďami v publikovanom rozhovore.
PhDr. Jana Teššerová, riaditeľka Gymnázia na Šrobárovej ulici, Košice:
Tento projekt sa pripravoval už niekoľko rokov, preveroval sa, minulého školského roku sa konala aj generálna maturitná skúška a zdá sa, že všetko je v poriadku a pripravené.
Ja osobne súhlasím s takouto formou maturitnej skúšky pod podmienkou, že vysoké školy budú jej výsledky akceptovať a úspešní žiaci budú prijatí bez prijímacích pohovorov na zvolené vysoké školy.
Obsah maturitnej skúšky sa v podstate nezmenil, pribudol jeden predmet navyše a keďže nie sú vo všetkých maturitných predmetoch učebnice, ktoré by korešpondovali s cieľovými požiadavkami maturitnej skúšky - napr. v informatike, chémii, dejepise, matematike - je príprava žiakov na maturitnú skúšku sťažená.
Po organizačnej stránke je potrebné ešte uskutočniť prípravu predsedov predmetových maturitných komisií, nám ešte nie je celkom jasná úloha triedneho učiteľa na maturitných skúškach, uvítali by sme knihu, ktorá by obsahovala "banku" otázok a odpovedí na maturitné skúšky.
Z hľadiska psychohygienických aspektov by sme uprednostnili, keby žiaci nekonali externú a internú skúšku v jeden deň. Možno sa v priebehu prípravy na MS stretneme ešte s nejakými nejasnosťami. Viem však aj dobre pochopiť študentov i rodičov, že sú napätejší, je to predsa po mnohých rokoch nová forma maturitnej skúšky, avšak chcem zdôrazniť, že netreba mať strach.
Ivan Pavlov, riaditeľ Metodicko - pedagogického centra v Prešove:
- Infomrácie a školenia, ktoré nám ponúknu zo Štátneho pedagogického ústavu z Bratislavy, zmanažmujeme pre učiteľov vo východoslovenskom kraji. Naša úloha v oblasti školení je manažérska. My učiteľov zvoláme a zo ŠPÚ, ktorý je za prípravu externej časti maturít zodpovedný, príde odborník, ktorý celú problemtatiku vysvetlí. Bohužiaľ je to tak, že príprava novej maturitnej skúšky hlavne v organizačnej časti nie je celkom zvládnutá. Ale myslím si, že to nie je hodné až takého cirkusu a že príprava maturity na školách sa dá zvládnuť.
Autor: hud
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.