vďaka nezodpovednosti záškolákov a často aj ich rodičov mnohokrát závratne vysoký. Ako nám potvrdil PaedDr. Milan Varga, riaditeľ Strednej priemyselnej školy drevárskej v Spišskej Novej Vsi, riešenie problému dochádzky vidí jedine v spolupráci s rodičmi, resp. zákonnými zástupcami žiakov. "Situácia síce nie je ideálna, ale zasa nie taká, aby sme sa museli znepokojovať. Problém vymeškávania vyučovacích hodín riešime najmä v spolupráci s rodičmi, prostredníctvom triednych učiteľov s jednotlivými žiakmi, riešime ho ďalej určitými výchovnými opatreniami," priblížil Milan Varga.
V rozvrhu hodín sa na SPŠD napríklad nemôže vyskytnúť žiadna voľná vyučovacia hodina, čo v praxi znamená, že v priebehu vyučovania nemá študent možnosť opustiť areál školy. To však neplatí na všetkých slovenských stredných školách. Novela zákona o dochádzke na vyučovací proces na stredných školách Zb. 593/2003, § 28 odst. 3 hovorí jasnou rečou: "Stredné školy, špeciálne stredné školy, praktické školy, odborné učilišťa a učilišťa poskytujú údaje o žiakoch denného štúdia ich rodičom alebo zákonným zástupcom a osobám, ktoré majú voči plnoletému žiakovi vyživovaciu povinnosť, vrátane dochádzky do školy, výsledkov hodnotenia, klasifikácie a výsledkov maturitnej skúšky alebo záverečnej skúšky." Na Strednej priemyselnej škole drevárskej sa však plnoletí žiaci môžu ospravedlňovať sami, podľa všetkého teda dochádza k porušeniu zákona. "Tento spôsob ospravedlňovania je demokratický a najmä plnoletí žiaci ho v plnej miere využívajú," tvrdí Varga.
Hoci sme sa pokúsili riaditeľovi novelu zákona tlmočiť, zakaždým nás odbil a oháňal sa zákonom o dochádzke spred dvanástich rokov, ktorý ospravedlňovanie plnoletých povoľuje. Existuje teda dostatočne markantná diera v legislatíve, resp. v školskom poriadku danej strednej školy, ktorá má značný vplyv na celkový počet vymeškaných vyučovacích hodín. Ak sa však u žiaka vyskytne vyšší počet neospravedlnených hodín, musí vedenie školy prijať určité výchovné opatrenia od napomenutia triednym učiteľom, pokarhania triednym učiteľom, pokarhania riaditeľom školy, nepodmienečným vylúčením zo štúdia až po podmienečné vylúčenie zo štúdia. Tieto výchovné opatrenia sa prijímajú podľa závažnosti priestupku. "I plnoletí študenti totiž musia pochopiť, že vymeškávaním vlastne zanedbávajú vyučovanie a dostávajú sa do problémov, kedy nezvládajú učivo," prízvukuje riaditeľ Milan Varga.
Mnohokrát však aj iné okolnosti umožňujú študentom, aby vymeškali viac vyučovacích hodín. Lekári napíšu žiakovi po krátkom rannom ošetrení ospravedlnenku na celý deň, no častejšie dochádza k situácii, kedy rodič nekriticky napíše dieťaťu ospravedlnenku, hoci ono by mohlo pokojne do školy ísť. No rozhodujúcu úlohu v prípade záškoláctva zohráva partia a kamaráti, ktorí dotyčného jednoducho "stiahnu" so sebou. "Partia stále vedie a ťahá ľudí, aby chodili poza školu. V dnešnej dobe nie je takisto problém dostať sa k alkoholu a cigaretám, ktoré s tým bezprostredne súvisia. Mne je určite lepšie ísť si niekde zafajčiť, akoby som mala sedieť a nudiť sa v škole. Takisto potom nie je problém zohnať si ospravedlnenku, pretože informačné technológie sú v dnešnej dobe dostatočne dobre rozvinuté," vyslovila sa nemenovná študentka gymnázia, pre ktorú je záškoláctvo prakticky na dennom poriadku.
Nakoľko je úmyselné záškoláctvo psychologickým faktorom v rozumovom zmýšľaní jednotlivca, požiadali sme o vyjadrenie klinickú psychologičku PhDr. Máriu Luciu Gažiovú, PhD. "Pravidlá spoločnosti sa za pochodu menia. Mladší dospelí, ktorí sú už rodičmi školopovinných detí, možno nemajú celkom ujasnené hranice svojich možností. Unikajú do príliš liberálneho výchovného štýlu, ktorý môže dieťaťu v konečnom dôsledku škodiť. Veď už v starovekom Grécku platilo umenie miery čo a koľko je možné dovoliť."
Autor: Radovan KLEIN
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.