priamo úmerne dĺžke času stráveného pri moci. Odpoveď na dôležitú otázku, či existuje v strane chuť a potenciál paralýzu zastaviť (spomaliť) a trendy obrátiť, mohol dať sobotňajší kongres SMK v Galante. Bohužiaľ, ani sa nepokúsil. Najsmutnejšie je, že reprezentácia menšiny problém ani necíti, ani si ho neuvedomuje.
Kľúčovou chorobou SMK je syndróm klientelizmu a partikularizmu, tým vypuklejší, čím o nižšej úrovni hovoríme. To je číslo jedna, číslo dva je potom neschopnosť odpútať sa od "maďarskej národnej témy" ako profilovej agendy, hoci časy sa od rokov 1996-1997, keď konštrukcia etnicky zjednotenej strany mala legitímne oprávnenie, prudko zmenili. Nejde o to, aby Maďari zabudli na to, že sú Maďari a vyzliekli sa z kože. Len o to, že dnes, keď sa špiritualizujú hranice a s nástupom Schengenu padnú definitívne, je stavanie strany na jednotiacej myšlienke obrany menšiny a jej identity nepostačujúce. A výrazne kontraproduktívne, pretože provokuje slovenskú väčšinu ku protikrokom, ktoré eskalujú napätie.
Sebareflexia je však v maďarčine neznámy výraz. V Galante riešili v podstate tri problémy - reakciu na tzv. veľké slovenské koalície, stanovisko k maďarskému referendu o dvojitom občianstve a stranícku personalistiku. A ešte si dali záležať, aby šiel silný odkaz voličom - SMK plní svoj volebný program. Čo je napokon pravda - už temer pred rokom, po schválení univerzity v Komárne, sme napísali, že Bugár je komplexne za vodou. Priority, ktoré predstavil pre druhú polku periódy, sú už len bonusy, čo nenájdeme v programovom vyhlásení vlády - napr. špeciálny zákon o financovaní menšinových kultúr či dokonca veľký ústavný zákon o právach menšín.
O krvnom obraze SMK svedčí Bugárov výpočet dosiahnutých úspechov: Zvýšenie platieb poľnohospodárom na 54 percent, tisíckorunová dávka pre dôchodcov a pod. Symptomatická je pripomienka voličom, aby pamätali, že SMK bola tá strana, ktorá v koalícii "oslabovala tvrdé dopady reforiem". To je pravda - napr. národohospodárske škody, ktoré narobia pozmeňovacie návrhy Edit Bauer k sociálnym či zdravotníckym zákonom, pôjdu do desiatok miliárd (nie za rok - dlhodobo). Škodlivejšiu poslankyňu ako E. B. parlamentná pôda nenosila. Naopak, pri vyratúvaní úspechov Bugár vynechal samotné reformy ako také. Opäť príznačné: Opatrenia a zákony, na ktoré kladie Bugár dôrazy v ekonomickej a sociálnej oblasti, jasne dokumentujú skutočné preferencie a vnútorný charakter SMK. Je užitočná v koalícii, pretože plní dohody a zodpovedne odhlasovala dohodnuté veci - nie však z presvedčenia, ale preto, aby vyobchodovala vlastné priority.
Samozrejme, SMK je európskejšia ako partneri práve v tom, že (spolu s KDH) ctí záväzky a dohody. Respektíve ctila - donedávna. Ak sa na všeobecnom bordeli, ktorý vidíme v súčasnosti, už spolupodieľa (rozpočtové pravidlá, envirofond), vina padá v plnej (prevažnej??) miere na osobné konto premiéra, ktorý s bastardizáciou vzťahov a pomerov začal.
Doslova senzáciou a veľmi dobrým ťahom je Bugárova odpoveď na aktuálnu kauzu "veľkých slovenských koalícií", ktoré sa začali organizovať v Nitrianskom a Trnavskom kraji. Ponuka, že v Nitre bude SMK stavať kandidátne listiny do regionálych volieb tak, aby nemohla získať v zastupiteľstve VÚC nadpolovičnú väčšinu, je veľkorysá aj rafinovaná zároveň. Vybíja z rúk konštruktérov argument o hrozbe diktátu menšiny a súčasne sa politicky najkorektnejším spôsobom snaží odvrátiť scenár marginalizácie SMK, ktorý by sa teoreticky mohol naplniť v prípade ozaj širokorozchodnej "slovenskej" listiny. Ak partneri z koalície nechcú stratiť kus tváre, ktorý im ešte zostal (teda najmä SDKÚ), fakticky nemajú inú voľbu, len "slovenské koalície" s HZDS, Smerom a spol. odtrúbiť. (KDH, napokon, už preventívne vyšlo SMK naproti, keď nezmyselnú šarvátku v NR SR okolo Hrušovského použilo ako zámienku na zabrzdenie regionálnych snaživcov.)
Zbytočná pozornosť sa prisúdila personálnym otázkam. Za rozhodnutím kongresu, že europoslanci Edit Bauer a Duka Zólyomi zostanú vo funkciách podpredsedov aj napriek protikladnému uzneseniu spred roka, je hlúpe hľadať akýsi konflikt "durayovcov" s "nedurayovcami". V pozadí je iba toľko, že Zóloymi i E. B. sú "zombies", ktorí dobrovoľne nič nepustia a z funkcií ich zoškrabú, až keď ich budú vynášať na márach. Veselé je zdôvodnenie - vraj z okresov neprišli dôstojné nominácie na náhradníkov. Hahaha. Aj toto dokumentuje zatuchnutú atmosféru v SMK, ktorá neveští veľa vôle na sebaobnovu. Mladí, rozhľadenejší politici im nevyrastajú aj preto, lebo nie je perspektíva - všetko okupujú "old boys and girls". Dobrú noc, SMK.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.