Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Derby Rudňany - Krompachy nemalo víťaza, piatoligový nováčik z Jakloviec po víťazstve vo Veľkom Folkmari zimuje na výbornom druh

Spišská Nová Ves - V centre pozornosti predohrávaného prvého jarného kola bol štvrtoligový šláger v Rudňanoch, kde sa predstavili Krompachy a

piatoligové susedské derby Veľký Folkmar - Jaklovce, ale aj ďalšie regionálne merania síl Smižany - Prakovce a Sp. Vlachy - Chrasť n/H.

IV. LIGA

RUDŇANY - KROMPACHY 2:2 (1:2)

Spišské derby prinieslo kvalitný štvrtoligový futbal. Obe mužstvá začali až príliš opatrne a ani jeden nechcel urobiť chybu hlavne v obrannej činnosti. Prvú dobrú šancu mal Dunka v 20. minúte, ale vyznamenal sa Štovka. V 23. minúte s prehľadom hrajúci Ľ. Ontko adresoval ideálnu prihrávku bratovi M. Ontkovi, ktorý sa v podobných situáciách pred brankárom nezvykne mýliť - 1:0. Najkrajší futbalový moment derby zápasu priniesla 38. minúta a parádna strela M. Ontka spoza šestnástky pod brvno - 2:0. Rudnianci dali o sebe vedieť v závere polčasu. Najprv Vodhanel namieril do žrde a následne po ruke v šestnástke mal výhodu pokutového kopu Dunka, jeho strelu Štovka vyrazil a dobiehajúci Neuvirth ju dokopol do brány. Hneď po rozohraní v stredovom kruhu odpískal rozhodca koniec prvého polčasu.

Kým v prvom polčase mali viac z hry hostia, dobre kombinovali a hlavne strieľali góly, po obrátke prevzali iniciatívu domáci. V 55. minúte vyrovnal na 2:2 Biskup a od tohto momentu Krompašania znervózneli, pozorne a tvrdo bránili. Nakoniec môžu hostia ďakovať za bod streleckej nemohúcnosti Dunku, ktorý spálil niekoľko príležitostí a hlavnému rozhodcovi za neodpískaný pokutový kop. Dobré stretnutie pred 350 divákmi rozhodoval Barvirčák. RUDŇANY: Brezovaj - Macala, Sasák, Slanina - Sirko, Bilak, Vodhanel, Neuvirth, Biskup - Dunka, Labanc, striedal: Jurčo. KROMPACHY: Štovka - Lesňák, Ľ. Ontko, Zahuranec - Mochlár, M. Ontko, I. Košč, Šmida, Kurilla - Ďorď, Varga, striedal: M. Košč.

(jp, df)

ŽAKAROVCE - V. KAPUŠANY 8:1 (3:0)

Hneď na úvode je potrebné podotknúť, že Žakarovčania sa po dlhšom čase predstavili v kompletnej zostave. Z práce v Taliansku sa vrátili dvaja hráči, uzdravili sa maródi a hrali aj predtým vykartičkovaní futbalisti. Domáci mali raketový nástup a v 3. a 5. minúte viedli po góloch ostrostrelca Beleja. Hostia hru vyrovnali, mali niekoľko príležitostí a v jednom prípade pomohlo Petríkovi brvno. Na polčasových 3:0 upravil z priameho kopu kapitán Švarc.

Druhý polčas bol vernou kópiou prvého - nápor domácich a raketový nástup. Belej a Hudák postupne zvýšili na 5:0. Kapušany opäť vyrovnali hru nastrelili brvno a žrď, ale na druhej strane Škarbek a Švarc pridali ďalšie dva góly - 7:0. Hostia sa dočkali v 83. minúte, keď korigovali výsledok na 7:1, ale posledné slovo mali Žakarovce. Po najkrajšej akcii zápasu v 89. minúte Jančík českou uličkou uvoľnil Hudáka a bolo 8:1. Po záverečnom hvizde hlavného rozhodcu Cupa boli domáci futbalisti odmenení mohutným potleskom 180 divákov. ŽAKAROVCE: Petrík - Macejko, Švarc, Maršalek - Vilčko, Škarbek, Jančík, Hudák, Rendoš - Belej, Diro, striedali: Hamrák, Kollár, Hrobko.

Ľ. MARCINKOV

BREZNICA - SP. PODHRADIE 2:0 (0:0)

V. LIGA

ŠTÍTNIK - NÁLEPKOVO 6:1 (1:1)

Hostia odohrali veľmi dobrý zápas a domácim boli do 60 minúty viac ako vyrovnaným súperom, ale potom sa diali prapodivné veci.

Už v 1. minúte Lapšanský tesne mieril vedľa bránky, ale v 3. minúte už Dorkina prestrelil a Nálepkovo viedlo 0:1. V nasledujúcich minútach hry Dorkin kryl dve vyložené gólové strely Lapšanského a Soveľ mieril tesne vedľa. Domáci vážnejšie neohrozili brankára hostí, ale v 22 minúte vyrovnali s prispením hlavného rozhodcu Šoltýsa, ktorý si vymyslel pokutový kop. Pri polčasovom odchode do kabín rozhodcovská trojica odchádzala do kabín pod prísnym dozorom domácich funkcionárov a hráčov, ktorí ich častovali vulgarizmami tieto novinový papier neznesie.

V úvode druhého polčasu už za výdatnej pomoci už preškolenej rozhodcovskej trojice domáci spustili svoju veľkú hru plnú zákerností, faulov a diskusií s rozhodcom za priebežného fyzického napádania (inzultačného charakteru) zvlášť na hosťujúcich Soveľa, Plachetku a Jánoša a v 55 minúte sa ujali tak vytúženého vedenia. O chvíľu vsietili problematický tretí gól, po ktorom psychicky zdivočený rozhodca Šoltýs vylúčil stópera hostí Jánoša, ktorý bol jasne fyzicky inzultovaný pomaly celým domácim mužstvom a niekoľkými funkcionármi (dokopaný na zemi), ale napodiv Jánoš bol vylúčený a hrdinovia Gallo, Milko a Čižmár boli domácim obecenstvom odmenený aplauzom za predvedenú inzultáciu však hostia odrazu hrali o jedného menej.

V nervóznom závere mladé mužstvo Nálepkova psychicky odišlo a rezignovalo na základe bezradného výkonu hlavného rozhodcu, čo domáci využili na vsietenie ďalších gólov.

NÁLEPKOVO: Žonda - P. Kiššák, Žiga, Jánoš - Šrenkel, Varga, Plachetka, Láclav, Opremčák - Soveľ, Lapšanský, striedali: Daniel, Bendík, Kollár.

J. PETRUŠKA

HARICHOVCE - PLEŠIVCE 3:0 (0:0)

V Harichovciach sa za chladného počasia priemerný piatoligový duel. Hostia z Plešivca za zamerali hlavne na defenzívu a spoliehali sa na náhodné protiútoky. Domáci mohli viesť už od 5. minúty, keď samostatný nájazd Tatarka zneškodnil ináč dobre chytajúci brankár hostí. Harichovčania sa snažili o svoju typickú kombinačnú hru, čo im sťažoval ťažký terén. Ďalšie šance postupne zahadzovali opäť Tatarko, Hrušovský, B. Hudáček. Slabým výkonom sa prezentoval aj hlavný rozhodca, ktorý v prvom polčase mohol odpískať dva pokutové kopy.

Druhý polčas začali domáci náporom a v prvej desaťminútovke si vytvorili tri gólové príležitostí, ale až po faule na prenikajúceho B. Hudáčeka hlavný rozhodca nariadil pokutový kop, ktorý Hrušovský bezpečne premenil. Predtým ešte videl jeden z hráčov hostí červenú kartu. Od tohto momentu sa Plešivec nedostal k domácej bráne a domáci si ďalej vytvárali šance, ale na 2:0 upravili až v 85. minúte, kedy do prázdnej brány doklepol striedajúci Džerenga. V samotnom závere ešte po samostatnom úniku upravil konečný stav Tatarko. Pred 65 platiacimi divákmi rozhodoval Weiss.

HARICHOVCE: Lipták - Kupčík, Suchý, Keller - Kaščák, P. Hudáček, Pukluš, Kašický, B. Hudáček - Hrušovský, Tatarko, striedali: Džerenga, Soták.

P. HUDÁČEK

SMIŽANY - PRAKOVCE 3:2 (2:1)

Domáci hráči sa rozlúčili so svojim obecenstvom víťazstvom v poslednom jesennom zápase v roku 2004, aj keď víťazstvo sa nerodilo ľahko. Hostí od začiatku stretnutia pritlačili do defenzívy, ale prvý protiútok v 22. minúte hostia premenili na úvodný gól, ktorého autorom bol Juraj Slovinský. Trpezlivou hrou sa snažili zvrátiť výsledok a to sa im do konca prvého polčasu aj podarilo, keď kurióznym gólom po chybe brankára hostí vyrovnal v 31. minúte s chuťou hrajúci Olejník a do vedenia ich poslal v 41. minúte krásnym volejom Puzder po akcii kapitána Podhoranyiho.

Druhý polčas sa obraz hry nezmenil, šancí na obidvoch stranách pribúdalo a v 74. minúte peknou strelou k žrdi zvyšoval na 3:1 pre domácich Majkut. Hostia nezložili zbrane a v 82. minúte znížil kanonier hostí Hulič. Domáci po prestriedaní umnou hrou udržali vedenie až do konca stretnutia.

SMIŽANY: Vrľo - Maliňák, Neupauer, Olejník, Hrušovský - Majkut, Puzder, Kubus, Uličný - Gurčík, Podhoranyi, striedali: Šebest, Richnavský, Pacanovský. PRAKOVCE: Gordan - Čech, Vaškovič, Plachetka, Stoklas - J. Regec, J. Slovinský, D. Slovinský, Hulič - Lukáš, V. Regec, striedali: Šebestyen Erik, Liščinský.

P. PETRISKO

HELCMANOVCE - KR. PODHRADIE 4:0 (2:0)

Domáci mali hosťom čo oplácať, veď v 1. kole tam prehrali 0:4. Od začiatku Helcmanovčania mali prevahu a v 5. minúte pri rodiacej sa šanci a stretu brankára s útočníkom Tothtom videl po udretí Elek červenú kartu. Helcmanovce početnú prevahu využili a v 10. minúte otvoril gólový účet Toth. Domáci mali naďalej územnú prevahu, ale šance Cverčka, Maliňáka a Ustahola ostali nevyužité. Až v 40. minúte zvýšil Ľ. Maliňák na rozdiel dvoch gólov. V závere polčasu dvakrát nebezpečne pohrozili aj hostia, ale Pisko bol namieste a raz hostia mierili vedľa.

Po prestávke sa obraz hry nezmenil, v 60. minúte M. Grega vyhral s brankárom vzdušný súboj a hlavou zvýšil na 3:0. Osem minút pred koncom pečatil víťazstvo po sérii nepremenených šancí Toth. Pred 150 divákmi rozhodoval Keresteš. HELCMANOVCE: P. Pisko - Marcinko, J. Pisko, M. Kuchár - M. Grega, V. Zmij, Ľ. Maliňák, R. Maliňák, Cverčko - Ustohal, Toth.

T. THEIS

SP. VLACHY - CHRASŤ n/H 2:1 (1:0)

Sp. Vlachy - 3, Chrasť n/H - 2 body, to boli reálne čísla v tabuľke pravdy pred týmto zápasom. Úvod stretnutia vyšiel perfektne domácim, keď už v 3. minúte potiahol loptu po pravej strane M. Čarnoký a po jeho prízemnou centri po niekoľkých pokusoch ohroziť bránu hostí lopta došla k Pačanovi a ten vsietil prvý gól domácich. O päť minút na to sa z rýchleho protiútoku ponúkala šanca hosťom, keď do vnútra šestnástky vošiel bez problémov Gardošík, ale ten zo šiestich metrov zoči-voči Tomáškovi loptu netrafil a jeho strela tesne minula pravý horný roh brány. Od týchto minút mali hru vo svojej réžii hráči Tatrana. Prevahu domácich môžu dokumentovať šance, ktoré Vlašania mali, ale nevyužili ich. Prvá bola v 22. minúte, keď Čarnoký z ôsmich metrov v pokoji mohol skórovať, ale jeho slabú strelu brankár hostí kryl. O dve minúty neskôr v skrumáži sa najlepšie zorientoval M. Žiga, no jeho strela tesne minula Šefčíkovú bránu. V 31. minúte sa M. Žiga opäť postaral o vzrušenie, keď z hranice šestnástky prudko vystrelil, no jeho strela našla brankára hostí na mieste. Ďalšou možnosťou zvýšiť skóre bola šanca M. Čarnokého, ktorý sám prešiel cez celú obranu hostí, avšak jeho strela z jedenástich metrov minula pravú žrď. Čo sa týka hostí, ich futbalový prejav v prvom polčase bol veľmi slabý a okrem spomínanej šance Gardošíka a troch priamych kopov (všetko šlo mimo brány) to bolo všetko.

Druhý polčas tohto duelu už nebol zrkadlom prvého polčasu. Hostia začali štekliť a hlavne provokovať - veď na to majú skúsených hráčov. Vlašania sa stiahli a tým pádom hru začali do svojich rúk preberať hostia. Už v 54. minúte mali domáci šťastie, keď M. Jančár strieľal z dvanástich metrov tesne vedľa. Bola to pre Vlašanov výstraha. Lenže hra sa nevyvíjala takým smerom, akým by mala. Množili sa konflikty medzi hráčmi a následne žlté karty. Hru v týchto chvíľach mali v moci hostia, ale bez gólových šancí. Prišla však 74. minúta a pre domácich prišiel trest. Únik hráča z pravej strany a jeho center využil Dirda - 1:1. Týmto gólom sa začal boj o každú loptu. Víťazstvo chceli domáci, ale aj hostia. Všetko sa vyriešilo v 85. minúte, keď hostia faulovali v pokutovom území Tindiru a rozhodca Onofrej odpískal pokutový kop. Žiga ho bezpečne premenil - 2:1. To však nebolo všetko. Pri odpískaní tohto verdiktu hráči Chraste n/H skočili na rozhodcu takým štýlom, že sa každý čudoval, prečo hlavný arbitér neukončil toto stretnutie tým, že bol inzultovaný hráčmi hostí. Nestalo sa tak a zápas sa dohrával v napätej atmosfére, na čo doplatili M. Čarnoký a T. Labaš, ktorí dostali červené karty. Pred 200 divákmi rozhodoval Onofrej. SP. VLACHY: Tomaško - Novák, Gonda, Šefčík - Horváth, Žiga, Mišura, T. Labaš, Pačan - Tindira, Čarnoký, striedali: Jánoš, D. Labaš. CHRASŤ n/H: M. Šefčík - P. Šefčík, Ľ. Jančár, M. Jančár - Celec, J. Šefčík, Sopkovič, Pukluš, Dirda - Lipták, Gardošík.

J. TOMAJKO

V. FOLKMAR - JAKLOVCE 0:3 (0:1)

V predohrávanom derby prvého jarného kola medzi V. Folkmarom a Jaklovcami videli diváci futbal dobrej úrovne. Futbalisti Jakloviec išli za svojím cieľom, hrali v pohode a vytvárali si jednu šancu za druhou. V prvom polčase si Mastiš robil s obranou domácich čo chcel, ale príležitosti na skórovanie zahadzoval. To sa mohlo hosťom vypomstiť, keď v 16. minúte po malej domov mali Folkmarčania výhodu nepriameho voľného kopu, ktorú však nezúžitkovali. Udrelo na druhej strane. Na hranici šestnástky ideálne spracoval loptu Budinský pre nabiehajúceho útočníka hostí Švartza, ktorý nemal problém povedľa Petkáča streliť prvý gól. Návrat do zápasu mohlo pre domácich znamenať vylúčenie Fabriciho v 37. minúte, za rečnenie. Od tejto chvíle mali Folkmarčania navrch, ale platonický tlak končil na šestnástke.

Na začiatku druhého polčasu dve strely z kopačky Rindoša bezpečne kryl dobre chytajúci König a to bolo zo strany domácich všetko. V 63. minúte došlo k prečísleniu domácej obrany, centrovaná lopta prešla celou šestnástkou a presná hlavička Mastiša znamenala vedenie 2:0. V 68. minúte dlhý odkop podbehol Cmor okolo ktorého ako rýchlik prebehol Adamišin, spracoval loptu a preloboval Petkáča - 0:3. O nemohúcnosti Folkmarčanov svedčí 88. minúta, keď sa dvaja hráči núkali na päťke a Melník vysoko prestrelil. Víťazstvo Jakloviec je spravodlivým vyjadrením priebehu zápasu. Jaklovčania ukázali, akým spôsobom sa hrá moderný futbal, nie prešpekulovaný, aký hrá Veľký Folkmar s množstvom prihrávok v strede ihriska bez ohrozenia brány. Folkmarčania veľa vymýšľajú, najlepšieho strelca oblastnej súťaže Cmora vidieť pobehovať v strede obrany a v útoku je jedno klasické krídlo Budinský, ktorý v nedeľu dokázal súperovi vypracovať šancu na gól.

Na záver čo dodať? Domáci fanúšikovia, ktorí si mysleli, že po prehre 0:7 dokážu futbalisti zmobilizovať sily na víťazstvo nad v pohode hrajúcimi Jaklovčanmi, sa zmýlili, lebo zázraky sa v nedeľu nekonali. V. FOLKMAR: Petkáč - Tomaško, Cmor, Ľ. Varga - Štecák, Andrejco, J. Varga, Bordáš, Serbin - Rindoš, Budinský, striedal: Melník. JAKLOVCE: König - B. Fabrici, M. Kandra, Kandrik - Jakubišin, Bikár, Ondáš, Mastiš, Papcun - Švartz, Adamišin, striedali: J. Fabrici, M. Kandra.