senátne voľby, ktoré majú za sebou, sa vpíšu do histórie. Víťazná ODS zvyšok štartovného poľa doslova deklasovala; keby získala azda o 3-4 percentá viac a druhí komunisti o toľko menej, dalo by sa hovoriť po týchto voľbách o unipolárnom politickom systéme.
ODS získala temer 37 percent hlasov, čiže viac než v akýchkoľvek voľbách za éry Václava Klausa. Zvíťazila v 12 z 13 krajov a svojho senátneho kandidáta presadila do druhého kola (koncom týždňa) v 25 z 27 volebných obvodov. Pričom v dvadsiatom šiestom - Plzeň juh - vyhrala priamo v prvom kole (zisk nad 50 percent odovzdaných hlasov). Ak vezmeme do úvahy grandiózny korupčný škandál, ktorý praskol pred kampaňou a v ktorého epicentre stál predseda ODS Topolánek, zásadná je otázka, aké spoločensko- politicko-ekonomické komponenty hrali rolu, že sa zrodil taký rekord.
Jednoznačná odpoveď asi neexistuje. Jedno vysvetlenie radi používajú politici ODS: Česko je v kríze, makroekonomicky vädne, zamestnanosť stagnuje, strednodobo hrozí rozpočtový kolaps, reformy stoja a pod. Toto ale veľa nehovorí - Čechom sa stále darí podstatne lepšie ako nám, pričom na Slovensku sa vládne strany buď držia celkom dobre, alebo veľa nestrácajú. Zaujímavé podklady dáva prieskum, ktorý sa práve medializuje na Slovensku - sme údajne najpesimistickejší v Európe, iba 6,5 percenta občanov sa díva do budúcnosti s optimizmom. Na rozdiel napríklad od Čechov, kde je dobre naladených aspoň 20 percent občanov. Samozrejme, že takéto štatistiky treba vždy vnímať s rezervou. V princípe je ale nespochybniteľné, že taký extrémny dôvod na nespokojnosť, aby najsilnejšia vládna strana inkasovala výprask 14:37, Česi nemajú. Nevraviac už o 20 percentách pre druhých komunistov, ktorí zároveň presadili do druhého kola 9 senátnych kandidátov. ČSSD troch...
Iné vysvetlenie ponúka nízka účasť - tridsaťpercentná. Je ale o štyri percentá vyššia, ako bola pri ouvertúre krajských volieb pred 4 rokmi. Premiér Gross sa rovno obhajuje tvrdením, že priaznivci ČSSD, súc nemotivovaní a spokojnejší, zostali doma. To je diskutabilné už pri porovnaní s druhou vládnou stranou KDU-ČSL, ktorá bodovala na svoje pomery veľmi slušne - skoro 11 percent. Títo prečo prišli? Z logiky veci by mali byť najmenej motivovaní práveže voliči ODS, keďže sú materiálne lepšie zabezpečení ako elektorát ČSSD. Argument nízkej účasti ale totálne rozbíja na prach jediné heslo: Praha. Hlavné mesto, kde sa vôbec nevolilo (lebo ako región sám osebe má voľby len komunálne), je vôbec najsilnejšou baštou ODS. Keby sa zapojila aj miliónová metropola, priepasť medzi víťazom a ČSSD by bola ešte neskonale dramatickejšia...
Keby ako druhá najsilnejšia strana nevyšli z týchto volieb komunisti, dalo by sa povedať, že vidíme pomalé dozrievanie českého voliča. Aj laika, ktorý sa nestará o politiku, musela ponižovať a rozčuľovať primitívna priamočiarosť, s akou vsadila ČSSD na najnižšie inštinkty a pudy. Do marketingu vrazila masívne desaťmilióny (sú tipy, že viac ako sto), prevyšujúce výdavky všetkých ďalších aktérov, vrátane ODS, dohromady. Kampaň v embléme s Vondráčkovou a inými normalizačnými hviezdami vyvolala presne opačný účinok než aký mala. Ľudia masovo vycítili, že ich ktosi má za volov, že ich úsudok socialisti podceňujú, ak si myslia, že za šou zadarmo predajú svoj hlas. Veľmi dobrý signál je, že ČSSD si hlasy nekúpila ani priamou korupciou - napr. novomanželské pôžičky (husákovského typu), ktoré prechádzali parlamentom v priebehu kampane. Výsledok svedčí azda o lepšom čítaní politiky; ODS má svoje charakterové chyby (najmä podcenenie právneho rámca reforiem a javov ako je korupcia), je to ale vyhranená programová strana s ucelenou predstavou o budúcnosti. ČSSD je prázdna nádoba, ktorá nedostatok obsahu kamuflovala pozlátkom tak vyzývavo, naivne až nehanebne, že urazila ľudí i šťastenu.
Vysvetlenie, ktoré zostáva v tieni, je relatívne dobrý kurz regionálnych samospráv. Českí hajtmani, predovšetkým práve z ODS, vyrástli na výrazné osobnosti so silným vplyvom, pred ktorými sa nezriedka trasú aj špičky vlastnej strany. Je za nimi kus viditeľnej práce. Mediálny ohlas získavali spormi s centrálnou vládou - bezprostredne pred voľbami napríklad o transformácii nemocníc. ODS sa dramaticky presadila v krajoch asi aj preto, lebo jej zastupitelia a hajtmani (samozrejme neplatí paušálne) presvedčili, že kraje majú zmysel. Toto je významný rozdiel oproti Slovensku, kde sa regionálni poslanci zviditeľňujú najmä odmenami a malými domov, pričom "župani" majú mušiu politickú váhu, ba niektorí sú po troch rokoch anonymní pre väčšinu voličov. Tu je poučenie z Čiech tí, ktorí sa presadia do širšieho povedomia, majú šancu za znovuzvolenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.