prokurátor Dobroslav Trnka.
Včera Trnka dostal žiadosť dozorujúceho prokurátora z Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý sa stotožnil s políciou, že Martinčekovú treba obviniť v kauze ľahkých vykurovacích olejov. Kedy Trnka rozhodne, nevedela Jana Tökolyová z Generálnej prokuratúry povedať.
Martinčekovú chce polícia obviniť zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny a z podvodov. Pôsobila vo firme Oil Martinček, ktorá podľa polície tiež obchodovala s "falošnou" naftou. Už dlhšie je medzi obvinenými Martinčekovej muž, s ktorým už ale poslankyňa nežije.
Včera nám poslankyňa do telefónu povedala, že nemôže rozprávať a aby sme sa o ozvali o hodinu. Neskôr ale mobil vypla, alebo ho nezdvíhala. Pre TASR uviedla, že sa necíti byť vinná v žiadnom prípade.
Martinčeková bola kedysi jedinou konateľkou spoločnosti. Keď v nej pred rokom polícia robila raziu, hovorila, že už konateľkou nie je a že ju nahradil pán Dúha. Ten už dnes konateľom nie je, ale istý Jozef Dúha je asistentom poslankyne. Vo firme je už podľa obchodného registra iba jej syn.
O miešaní olejov s naftou poslankyňa vraj nič nevedela. "My sme si dávali robiť vzorky, ktoré sú aj odložené. Bola to solídna firma. Na kvalitné pohonné látky sme si vždy potrpeli," povedala pred časom. Poslankyňa bola okrem toho aj konateľkou Liptovsko-oravskej autobusovej dopravy.
Zločinecká skupina, čo obchodovala s vykurovacími a minerálnymi olejmi, je podľa polície najväčšou v histórii Slovenska.
V kauze riedenia nafty minerálnymi olejmi je stíhaných 81 členov skupiny. Podľa polície skupina, ktorá údajne pôsobila od roku 2001 do konca decembra 2003, mala svojím konaním spôsobiť škodu vo výške 251 miliónov korún. Polícia má však dokumenty, ktoré umožňujú ďalší odhad škody až na úrovni 1,5 miliardy korún. Medzi obvinenými sú podnikatelia, manažéri firiem i colníci, ale i manžel poslankyne Martinčekovej.
Organizovaná skupina získavala podľa polície ľahké vykurovacie oleje, ktoré obvinení primiešavali do nafty a neskôr ich predávali ako naftu. Na zakrytie svojej nelegálnej činnosti vytvorili zložitú sieť mnohých firiem, ktoré neskôr likvidovali. Pri likvidovaní firiem im pomáhala špecializovaná spoločnosť na bankroty. Do prípadu boli údajne zapletené osoby z vedenia Petrochemy Dubová i Colného úradu v Banskej Bystrici.
Autor: mož/tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.