parlamente. Nový zákon sprísňuje už existujúce tresty a definuje nové trestné činy súvisice s podnikaním.
Podnikatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov varujú pred nezmyselnosťou niektorých častí zákona. Až 15-ročným väzením sa má trestať 14 majetkových trestných činov. "Nový trestný zákon podnikateľov kriminalizuje," povedal Anton Jura, vicepredzident U. S. Steel Košice.
Ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že zmyslom zákona je ochrana poctivých podnikateľov. "Na druhej strane tí, ktorí porušujú zákony, by mali byť prísne sankcionovaní. Vysoké tresty nastúpia až vtedy, keď spôsobená škoda prekročí štyri milióny korún," povedal pred časom minister Lipšic.
Podľa podnikateľov z nových pravidiel vyplýva, že správať sa konkurenčne je tresným činom. Tri roky väzenia by hrozili napríklad tomu, "kto nekalou súťažou v hospodárskom styku alebo konaním, ktoré je v rozpore so zákonom o ochrane hospodárskej súťaže, poškodí rozvoj iného podniku".
To považujú za porušenie princípov trhového hospodárstva. "Ako poškodenie rozvoja konkurenta môže byť vnímaný aj každý úspech, ktorý prinesie zníženie objemu výroby a predaja výrobkov konkurencie? Na základe tohto sa nedá vylúčiť postihovanie aj bežného nezávadného konania podnikateľov," upozorňuje Jura.
Nový trestný zákon by podnikateľa poslal na dva roky do väzenia aj vtedy, ak by z nedbanlivosti uviedol nesprávne údaje v podkladoch na kontrolu účtovníctva alebo štatistické zisťovanie a spôsobil tým škodu za viac ako 80-tisíc korún. Podľa zamestnávateľov pri množstve administratívy takýto prípad môže nastať ľahko. Že k tomu aj dochádza, dokazuje nedávny prípad bratislavského Volkswagenu, ktorý doručil na Štatistický úrad nesprávne čísla o vývoze.
Novinkou je aj trestná zodpovednosť právnických osôb, teda firiem, čo doteraz nebolo možné. "Mohlo by sa tak stať, že niekto bude súdený dvakrát za ten istý skutok, čo zásady trestného práva nedovoľujú," kritizuje Milan Valášik, právnik únie zamestnávateľov.
"K tomu nás zaväzuje právo Európskej únie," reagoval Peter Stift, riaditeľ odboru trestnej legislatívy a prevencie kriminality ministerstva spravodlivosti.
Trestným by malo byť aj marenie konkurzného konania samotným podnikateľom, ak sa ocitol v predĺžení počas 60 dní. Zákon o konkurze tento stav hodnotí ako situáciu, keď sú záväzky podnikateľa vyššie ako jeho majetok. Podľa podnikateľov, pri firmách, ktorých podnikanie viaže sezónnosť takáto situácia je nie nezvyčajná a nie je dôvodom na konkurz. "Začatie trestného stíhania v takýchto prípadoch by bolo šikanózne," argumentujú.
Stift z ministerstva spravodlivosti takýto príklad považuje za čiste hypotetický. "O trestnom zákone budeme ešte rokovať aj so zamestnávateľmi a môžu ešte nastať určité zmeny," dodal Stift.
Trestným činom je aj nevyplatenie mzdy zamestnancovi, ak ju zamestnávateľ nevyplatil v deň splatnosti, ak na to peniaze mal a nepotreboval ich nevyhnutne na zabezpečenie prevádzky podniku,
Trestné má byť tiež zavinenie úpadku, ktorého sa dopustí každý, kto bez zodpovedajúceho finančného krytia investuje do stratového obchodu alebo do obchodu, ktorý sa vymyká z rámca pravidelného podnikania právnickej osoby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.