fungujúce kolieskové hodiny boli zostrojené v Anglicku okolo roku 1280 a vzápätí našli svoje uplatnenie predovšetkým v kresťanských kláštoroch a kostoloch. Z Anglicka sa postupne kolieskové hodiny dostávali do okolitých krajín. Na naše územie prišli podstatne neskoršie a na kostolných vežiach sa objavili až v priebehu 19. storočia. Často sme svedkami toho, že na kostoloch sa okrem kolieskových hodín na vežiach nachádzajú z južnej strany aj staršie - slnečné hodiny, ale tie už ľudí zaujímajú menej.
Katedrála v anglickom meste Exteri bola povestná svojím presným časom meraným kolieskovými hodinami, o čom svedčí dokument z roku 1284. Okrem kolieskových hodín mali aj profesionálneho strážcu času, Rogera de Repforda. Odvtedy sa zaužívalo, že veľká ručička ukazovala hodiny a malá minúty. Čo sa neskoršie zmenilo v opačnom poradí. Niekde sa so starým spôsobom ukazovania času stretávame dodnes, napr. v Banskej Štiavnici. K zmene poslania hodinových ručičiek na kostolných vežiach dochádzalo v 19. storočí aj v našom okolí.
Možno aj preto sa Anglicko stalo krajinou, v ktorej sa oproti iným zemiam rýchlejšie odohrávali niektoré hospodárske a politické zmeny a vynieslo ju takto na popredné miesto vo svete. Pre informáciu: v 16. storočí bolo Anglicko o polovicu menšie ako vtedajšie Uhorsko. V obidvoch krajinách vtedy žilo po štyri milióny obyvateľov, ale v prepočte na jeden kilometer štvorcový pripadlo v Uhorsku 18 a v Anglicku 27 obyvateľov. V súčasnom období na Slovensku pripadá na jeden štvorcový kilometer 110 a vo Veľkej Británii 242 obyvateľov. (Hrubý domáci produkt v Anglicku je 20 870 USD a na Slovensku len 3680 USD na jedného obyvateľa.)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.