14 hodín denne. Spočiatku spali až 11 hodín aby dobehli spánkový deficit. Po troch týždňoch sa doba spánku ustálila priemerne na 8 hodinách a 15 minútach.
Zisťovali aj to, či je lepšie spať na matraci na zemi alebo na poschodovej posteli. Výsledok: ani jedno ani druhé. Štandardná výška postele je okolo 40 - 46 centimetrov nad zemou, ideálna pre starších aj tehotné ženy je 50 cm a vyššie. Nemeckí špecialisti odporúčajú pre pohodlný spánok výšku 56 - 58 cm.
Spánok je zázračný a nenahraditeľný, veď to sami viete, ako sa cítite, ak sa dobre vyspíte, ste aj vľúdnejší a spokojnejší so svetom.
Čas strávený spánkom rozhodne nie je stratený, ako si to myslia niektorí workoholici. Ibaže ho nesmie byť ani málo, ani veľa, ale tak akurát. Niekto málo spí, lebo nemá čas, iný nepociťuje väčšiu potrebu spánku, stačí mu 4 - 5 hodín, ďalší má zdravotné problémy, bolesti alebo trpí nespavosťou alebo chronickou nevyspatosťou. Viete, že chronická nevyspatosť môže byť aj príčinou vzniku obezity? Znižuje totiž hladinu rastového hormónu, ktorý reguluje zásoby tuku v tele a tiež hladinu hormónu leptínu, ktorý má žalúdok informovať o tom, že už je sýty. Výsledkom je, že túžite po niečom sladkom, aj keď ste najedení.
Podľa psychológov sú k poruchám spánku náchylnejší ľudia úzkostliví, svedomití až pedantní, alebo prehnane opatrní, trpiaci strachom z neúspechu a neobľúbenosti. Nespavosť je častá u ľudí trpiacich depresiou a zdravotnými problémami, ktoré so spánkom priamo nesúvisia. V takých prípadoch patria tieto problémy príslušnému odborníkovi.
Patríte aj vy k tým, ktorí už zo zvyku siahnete pred spaním po tabletkách? Čo tak skúsiť niečo iné, napríklad metódu na dobrý spánok amerického vedca Normana Forda:
Pred spaním vždy robte tie isté činnosti a choďte spať v rovnakom čase.
Snažte sa nezaspať, potom sa vám podarí usnúť po 6 - 10 minútach.
Pite večer bylinkové čaje z harmančeka, mäty, tymiánu.
Monotónny zvuk uspáva (ventilátor, prázdny TV kanál).
Najmenej 3 hodiny pred spaním nejedzte a neužívajte antidepresívne a antihistamínové lieky.
Cez deň choďte na prechádzku.
Dobre si prečistite nos.
Keď sa zobudíte skoro, vstaňte a pustite sa do práce. Na druhý deň sa vám spánok predĺži.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.