vyhýbajú.
Keď chcú znížiť svoju hmotnosť, rozhodnú sa väčšinou pre redukčnú diétu, ktorú považujú len za krátkodobú nepríjemnosť. Akonáhle sa im podarí zhodiť zopár kilogramov, zahodia za hlavu aj diétu. A jojo efekt môže nastúpiť na scénu...
"Mnoho obľúbených diét je založených na prísnom výbere množstva a druhov jedla a nekladie dôraz na telesné cvičenie. Tieto diéty sú najpríťažlivejšie, pretože človek vlastne nemusí vôbec nič meniť, iba jedálníček, a aj to len na chvíľu. No trvalý efekt to nemá," hovorí cvičiteľ taeba Tomáš Ninitz.
Pokiaľ sa rozhodneme pre diétu s veľmi nízkým obsahom kalórií a pritom aeróbne necvičíme, potom za prvé tri dni znížime váhu len stratou vody. "Dá sa to ľahko dokázať. Telo k vydaniu energie využíva najprv cukry. Súčasne však stráca vodu, pretože na každý gram cukru sa viažu tri gramy vody. Zároveň telo využíva aj bielkoviny v svalovine, čo má za následok ubúdanie svalovej hmoty, a tým aj menšiu potrebu vydávať energiu a obnovovať glykogén. V tomto bludnom kruhu organizmus sa spomaľuje metabolizmus až na 45 percent pôvodnej úrovne."
Pri dietách spálime málo joulov, pretože sme ich málo prijali!
Redukčná diéta tým stráca na účinnosti, často po nej nasledujú depresie, únava, podráždenosť a pocity prehry.
"Vnútorné nekontrovateľné myšlienky na dobré jedlo po určitom čase zvíťazia a nastúpi fáza prejedania. S ňou sa však vracia pôvodná hmotnosť a ešte nejaké kilogramy naviac, takže ste tučnejší ako predtým. Prečo? Pokiaľ opäť obnovíte pôvodné stravovacie návyky a necvičíte, nepotrebujete zväčšiť svalové vlákna, pretože svaly nepracujú, nemusia obnovovať glykogén, lebo ho nespotrebovali. Energiu prijatú jedlom teda nevydávajú. Nadbytočná energia sa ukladá v podobe podkožného tuku. Znovuzískaná hmotnosť je iba tuk."
Kilogram tuku má omnoho väčší objem ako svaly, preto vyzerá človek po návrate k pôvodnej hmotnosti oveľa tučnejší ako pred diétou, i keď váži rovnako.
Naviac metabolizmus zostane spomalený ešte ďalších šesť mesiacov po skončení diéty a ako reakcia na predchádzajúce hladovky sa môže ohlásiť potreba prejedania sa.
Bez pohybu tuk natrvalo neodbúrame
Diéty sú neúčinné, ich opakovanie má za následok lepšiu prispôsobivosť organizmu na polohladovanie. Znižovanie hmotnosti sa tým stáva obtiažnejšie a naopak priberanie oveľa ľahšie.
"Začarovaný kruh opakovaných redukčných diét poznáme ako jojo syndróm. Molekuly tuku v svaloch sa nespaľujú správnym spôsobom. K tomu, aby sa správne odburávali, nepotrebujú diétu, ale zrýchlenie metabolizmu. V svaloch pomáhajú tuk spaľovať enzýmy a tie k svojej činnosti potrebujú kyslík. Schopnosť svalov vstrebať kyslík a podnietiť činnosť enzýmov sa dá zlepšiť len cvičením," zdôrazňuje Tomáš.
Pravidelný tréning je jediným receptom
Zahoďte preto všetky zaručené diéty za hlavu, prestaňte hladovať a holdovať jedálníčku typu, jedno vajce na obed a večer len tri lístky šalátu. Prechodne síce schudnete, ale zobkať ako vtáčik nevydržíte dlhšie ako týždeň-dva. Vezmite rozum do hrsti a začnite sa hýbať.
Urobte si program tak, že tri hodiny týždenne budú patriť len vám a cvičeniu. Byciklujte, cvičte aerobik, behajte alebo sa poťte na rotopede, hlavne však niečo robte najmenej tridsať minút v kuse. A verte, že hormóny šťastia, ktoré vás po dobrom tréningu zaplavia, sa nedajú ničím zaplatiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.