Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Rožňavčania chcú v Komárne/Šahách uspieť

Rožňava - Predchádzajúce kolo stolnotenisovej extraligy prinieslo Geológu Rožňava prvú remízu. Obe stretnutia zohrali dobre a o toľko potrebné

víťazstvá prišli až v závere. Najprv sa stretli s Čadcou, ktorá sa po odchode Horejšího pohybuje skôr v spodnej časti tabuľky. Prvý bod získala zohraná dvojica J. Ondis - J. Kováč. Potom pridali ďalšie body z dvojhier Ondis a M. Kováč. Stav 3:1 dával isté nádej, ale hostia znížili. Domáci si však udržiavali odstup a po víťazstve M. Kováča nad Mariakom viedli 5:3. Nasledoval náročný zápas G. Galla so skúseným Melušom. V štvrtom sete však mladý hráč nepremenil mečboly. Keď potom J. Kováč podľahol Petrášovi, bolo vyrovnané. Rožňavské nádeje znova oživil Ondis, keď zdolal Mariaka. V závere sa však hostia z Kysúc nedali a otočili stretnutie vo svoj prospech.

Ešte lepšie sa vyvíjal súboj s nováčikom extraligy z Topoľčian. Vo štvorhre vzdorovali Grígel so Slovákom zohranej domácej dvojici Ondis - J. Kováč len v prvom sete. Opačný priebeh mala druhá štvorhra, kde G. Gallo s Repaským hladko podľahli Kmotorkovej s Balážom. Za stavu 3:3 potiahli Rožňavčania trojbodovú šnúru a všetko vyzeralo byť na najlepšej ceste. Prehru J. Kováča s Balážom napravil Ondis víťazstvom nad Grígelom. Domáci viedli 7:4 a k trom bodom im chýbalo len jedno víťazstvo. Najbližšie k nemu mal G. Gallo. So slovenskou trojkou Kmotorkovou síce prvé dva sety prehral, ale ďalšie dva rozhodol vo svoj prospech. V rozhodujúcom sete viedol 7:6, ale súperka mal v koncovke pevnejšie nervy. "Keď Gregor obrátil na 2:2, počítal som s tým, že zápas dotiahne do víťazného konca. Keď súperka začala vyhrávať, dopustili sme sa taktickej chyby. Hneď sme mali vziať time. Ja som však bol pri vedľajšom stole, kde hral Repaský a z lavičky na vývoj stretnutie nereagoval nikto. Je to smola, že sa tak stalo," povedal vedúci Geológa Rožňava Zoltán Gallo. V ostatných dvoch zápasoch už ťahali Rožňavčania za kratší koniec, a tak si Topoľčany vybojovali remízu. Po problémoch v úvode sezóny sa v dobrom svetle ukázal Repaský, svoj štandard si dlhodobo udržiava Ondis. Kolom však vôbec nevyšlo J. Kováčovi. V zápase s Čadcou získal 1,5 bod, no s Topoľčanmi okrem štvorhry neuhral ani set. "Chýbala mu bojovnosť. V stretnutí s Topoľčanmi som uvažoval o jeho striedaní v závere, ale nakoniec som to neurobil. Matný výkon súvisí s tréningovou i zápasovou morálkou a celkovým prístupom, čo sa aj prejavilo," povedal Z. Gallo a pokračoval, "teraz je v plnom tréningu a proti Šahám dostane dôveru od začiatku. Keď však nepríde k zlepšeniu, budeme uvažovať čo ďalej. Dopredu sa tlačia mladí hráči." Tým však ešte chýbajú skúsenosti a hlavne chladnokrvnosť v koncovkách. Rýchlo chcú ukázať, čo majú natrénované. Niekedy ich treba brzdiť v aktivite.

Tento víkend cestujú extraligisti do Šiah a potom do Rače. Dôležitý bude najmä zápas s PK Komárno/Šahy, ktoré v minulom kole zvíťazili v Tvrdošíne-Nižnej a odsunuli Geológ na poslednú priečku. Spolu s kompletným "áčkom" pravdepodobne nastúpi aj M. Kováč. "Podľa vývoja stretnutia uvidíme, či Milan bude striedať. Nasadili by sme ho na obranára Machalíka a možno v štvorhre s Gregorom," povedal Z. Gallo a dodal, "v každom prípade však urobíme všetko preto, aby sme boli úspešní." V druhom zápase sa stretnú s Račou. Z tohto družstva odišli reprezentanti P. Šereda a Bardoň. Hoci to bude ťažký zápas, Rožňavčania tam nejdú so zvesenou hlavou.

Okrem extraligového stretnutia s Komárnom je dnes na programe aj 1. liga. Rožňavské "béčko" cestuje najprv do Martina a popoludní ich čaká Stránske. "Uvažujeme nad tým, že v prvom zápase v Martine ešte nastúpi M. Kováč a potom sa presunie za "áčkom". V Stránskom by potom nastúpil Rado Babič," upresnil Z. Gallo. Prvoligistom predchádzajúce kolo vôbec nevyšlo. So Spojmi Košice prehrali na nulu a so Šarišskými Michaľanmi 5:9. "Keď sme analyzovali zápasy zistili sme, že v desiatich zápasoch sa rozhodovalo v piatom sete. Vtedy sa víťazstvo môže prikloniť na jednu či druhú stranu a niekedy to závisí na maličkostiach ale i šťastí. Z týchto zápasov sme vyhrali len jeden. Z toho vidieť, že ešte musíme popracovať na koncovkách. Všetko je založené na tréningu, aby mali hráči v závere toľko istoty a pokoja, aby dokázali vyhrať," vysvetlil Z. Gallo. Okrem spomínaných M. Kováča a R. Babiča sa v "béčku" predstavia mladí hráči Kudrec, Leitner a Balog. Sústreďujú sa hlavne na stretnutie v Stránskom, kde by mali bodovať. Bez šancí však nie sú ani v Martine.