tolerancia sa z hracej plochy vytráca a agresivita útočníkov nepozná hranice. V priebehu uplynulých dvoch týždňov musela Disciplinárna komisia Východoslovenského futbalového zväzu (VsFZ) riešiť hneď niekoľko inzultácii nielen medzi seniormi, ale aj v mládežníckych kategóriách. Vari najviac medializovaná bola inzultácia v Lipanoch, ktorá málokoho nechala ľahostajného a každý s napätím očakával ortieľ Disciplinárnej komisie VsFZ, ktorej predsedom je Marián Ružbarský. Táto inzultácia okrem iného zbytočne pošramotila meno našej najvyššej regionálnej súťaže. Samotný trest pre previnilca aj klub bol dosť vysoký, a svojím spôsobom ho možno v III. futbalovej lige pokladať za precedens. Kým uzavrieme diskusiu na túto tému, opýtali sme sa M. Ružbarského, čo viedlo DK k udelenie výnimočných trestov? Pre ilustráciu zopakujme, že hlavný vinník inzultácie má zastavenú činnosť na 24 mesiacov nepodmienečne, a klub zaplatí pokutu 25 000 Sk, rovnako má zastavenú činnosť na dve súťažné stretnutia nepodmienečne. Samozrejme, že ich odohrá, avšak po skončení súťažného ročníka ŠTK odráta futbalovému klubu šesť bodov.
Ako dlho pracujete vo funkcii predsedu DK?
"Vo funkcii predsedu disciplinárnej komisie pracujem tri roky v rámci Východoslovenského futbalového zväzu a predtým som štyri roky pôsobil v rovnakej funkcii na oblastnom futbalovom zväze v Prešove. Dovedna je to teda už sedem rokov."
To nie je zasa až tak málo... Mohli by ste nám povedať, koľko inzultácii priemerne riešite počas jednej sezóny?
"Na jednu sezónu to vychádza päť - šesť inzultácii. Boli roky, keď ich bolo viac, ale to je skôr výnimka."
Čo všetko ste počas pôsobenia vo funkcii zažili?
"Boli to rôzne veci, riešili sme pomerne veľa inzultácii, a rýchlo si ani neviem spomenúť o aké išlo. Tá posledná však bola asi najhoršia. Môžem povedať, že s takým brutálnym útokom hráča na ihrisku som sa doposiaľ nestretol. Z toho, čo som videl v televízii, som bol zhrozený. Ten hráč akoby konal v stave nepríčetnosti a neviem to ani inak nazvať."
Stretli ste sa už niekedy s podobnou inzultáciou, aká sa stala v Lipanoch?
"Teraz si spomínam, že niečo podobné sa udialo asi pred dvomi rokmi v Bardejovskej Novej Vsi. Vtedy došlo k inzultácii na hracej ploche hráčom a potom ešte aj divákom. Aj vtedy sme udelili vyšší trest, ale presne jeho výšku si nepamätám."
V prípade J. Pavlišina ste udelili výnimočný trest. Prečo?
"Pri udeľovaní trestu sme vychádzali z disciplinárneho poriadku a vzhľadom na nebezpečnosť priestupku iný trest ako výnimočný neprichádzal do úvahy. Ten by mal byť svojim spôsobom aj výstrahou pre ostatných. Bolo to strašné a kto to videl, dá mi za pravdu, že takéto prejavy na futbalové trávniky nepatria. Musíme si uvedomiť, že takýto skutok sa stal v tretej lige, ktorá je výstavnou skriňou východoslovenského futbalu, preto sme pristúpili k výnimočnému trestu. Nehovorím, že niečo podobné môžeme tolerovať v nižších súťažiach, ale v tretej by k takýmto fyzickým útokom skutočne nemalo dochádzať."
A aký bol najvyšší trest, aký ste doteraz udelili?
"Nepamätám si, aby doposiaľ bol udelený takýto prísny a vysoký trest ani čo sa týka dĺžky trvania. Udeľovali sme tresty maximálne na dvanásť či osemnásť mesiacov za bežné inzultácie. K udeleniu vyššieho trestu sme pristúpili v dorasteneckých súťažiach, keď mladý hráč udrel rozhodcu, tak sme pristúpili k osemnásťmesačnému. Také niečo si jednoducho nemôže dorastenec dovoliť. V predposlednom kole sme riešili takýto priestupok v Turni, kde hráč inzultoval arbitra a dostal osemnásťmesačný trest. Dvadsaťštyri mesiacov sme doposiaľ žiadnemu z previnilcov neudelili. Rovnako doposiaľ nedostal žiadny klub ani finančný trest v takej výške. Musíme si však uvedomiť, že spomínané inzultácie sa udiali v nižších súťažiach. Výšku peňažných trestov treba adekvátne posudzovať podľa toho, v akej súťaži k inzultácii došlo, lebo kluby v štvrtej a piatej lige sú na inej finančnej úrovni."
S podobným nešvárom sa stretávame už aj na mládežníckych trávnikoch. Kde je podľa vás príčina takéhoto konania?
"V prvom rade by mali ísť príkladom starší, ale ak dorastenci vidia niečo také u starších, myslia si, že aj oni si môžu podobné správanie dovoliť. Poriadok musíme v prvom rade urobiť v seniorských súťažiach. Som toho názoru, že v piatych ligách podobne ako vo štvrtej i tretej by mal domáci klub povinne zabezpečiť videonáhravku každého stretnutia."
Pozrime sa na to z inej stránky - inzultácia je už zvyčajne následkom niečoho. Nie je lepšie takýmto prípadom predchádzať? Poznáte riešenie tejto situácie?
"Len ťažko sa mi odpovedá na túto otázku, lebo veľa záleží aj od trénerov. Ak sa vrátime k poslednému prípadu v Lipanoch, tam podľa mojich informácii prezident klubu, keď videl, že Pavlišin nie je v pohode, žiadal trénera, aby ho okolo desiatej minúty vystriedal. Ten ale neposlúchol a stalo sa to, čo sa stalo. Snáď by pomohlo aj väčšie predvídaním udalostí, veď tréneri poznajú svojich hráčov, či a ako sa dokážu ovládať vo vypätých situáciách. Aj v tom vidím jednu z možných ciest."
Každá minca má dve strany, v rámci spravodlivosti by bolo možné posilniť právomoci klubov (aj hosťujúceho) v tom zmysle, že by mohli podrobiť arbitrov dychovej skúške?
"Nie som zástancom tejto myšlienky. Nad správaním hráčov na ihrisku bdie rozhodca, a mal by usmerňovať stretnutie v duchu fair play. Čo sa týka správania rozhodcov, na nich zasa dohliada delegát zväzu a on hodnotí ich výkon."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.