O 17. novembri 1989 sa učí na základných aj stredných škôl, lebo dejepis sa podľa učebných osnov končí až dátumom 1. január 1993, teda vznikom
Jaroslav Čúrny
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
samostatnej Slovenskej republiky.
Prvýkrát sa v škole o 17. novembri dozvedia piataci na základnej škole. "Preberajú ho v rámci štátnych sviatkov a pamätných dní," povedala Marta Zemánková, dejepisárka zo ZŠ Hodžova v Trenčíne.
Samotným udalostiam roku 1989 sa viac venujú až v deviatom ročníku, koncom školského roka, venujú tomu asi jednu hodinu. Zemánková vysvetľuje, že dejiny 20. storočia preberajú postupne od prevratu v Rusku v roku 1917 a "postupne prídeme k tomu, že rok '89 u nás je vlastne protiklad".
Zemánková sa pridŕža najmä učebnice, ale občas žiakom vysvetlí aj svoj pohľad na udalosti.
Gymnazistom učebnica dejepisu o 17. novembri nič nepovie. Končí sa totiž rokom 1945. Učiteľ dejepisu na Gymnáziu v Považskej Bystrici Juraj Smatana hovorí, že hoci učebné plány tému Novembra obsahujú, "iná vec je, čo sa reálne učí". Časť učiteľov podľa neho túto časť dejín ignoruje s tým, že "tam ešte nič nie je isté a historici nepovedali, ako to vlastne bolo".
Veľa podľa Smatanu tiež závisí od toho, ako je učiteľ "červený" a ako vlastne udalosti podá.
Stredné odborné školy majú tému 17. novembra vo svojich skriptách dobre spracovanú. Dokonca ich podľa dejepisárky zo Združenej strednej školy chemickej v Bratislave Beáty Jánošovej používajú aj gymnazisti. "Je tam všetko, 17. november, vytvorenie VPN, Občianskeho fóra, celá situácia v Čechách, na Slovensku. Téma je rozobratá asi na štyroch stranách," hovorí.
O novembri sa učia druháci, teda asi 15-roční žiaci, ktorí sa práve v tom čase narodili. Podľa Jánošovej sa o tieto udalosti zaujímajú, "niektorí aj majú základné vedomosti, spomínajú napríklad Budaja, iní ale zase nevedia vôbec nič".
Vlastnému výkladu udalostí sa vyhýba, ale keď sa žiaci opýtajú, ako revolúciu prežívala ona, odpovie im. "Ale mala som malé deti, takže veľmi som v uliciach nebola," povedala.
17. november dokonca preberajú aj žiaci Odborného učilišťa pre mentálne postihnutých v Banskej Bystrici. Keďže však majú upravené učebné osnovy, tak len okrajovo, v rámci občianskej náuky.
Soňa REBROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.