Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Slováci na Nemeckom pohári tretí

Hannover - Slovenská hokejová reprezentácia obsadila na 15. ročníku Nemeckého pohára v Hannoveri po nedeľňajšej prehre s USA 0:4 konečné 3. miesto.

Slováci mali pritom pred posledným zápasom, ktorý bol reprízou súboja o bronz na posledných MS v Prahe, aj šancu na celkové prvenstvo.

Sobota: Slovensko - Nemecko 6:2 (1:1, 0:0, 5:1)

Vydarený debut mal útočník Liptovského Mikuláša Rudolf Huna, ktorý nahradil Fabuša. Pre zranenie v našej zostave stále chýbal Zálešák. V prvej tretine to vonkoncom nevyzeralo na presvedčivé víťazstvo. Nemecký rozhodca Schutz pískal basketbalovo úzkostlivo, hráčov posielal na trestnú lavicu takmer za každý kontakt. Brankár Križan nás podržal pri dvoch presilovkách o dvoch hráčov. Aj v treťom dueli na Nemeckom pohári udávala tón naša prvá formácia. V 17. minúte Kukumberg v presilovke po prihrávke Bartečka dal pohotovo prvý gól, no už o 64 sekúnd využil zaváhanie Obšuta nemecký útočník Barta, ktorý ušiel vo vlastnom oslabení a ideálne prihral na vyrovnávajúci gól Ustorfovi. Krušné minúty v oslabení sme prežívali aj v druhej tretine pri päťminútovom vylúčení Kukumberga (plus do konca zápasu). Slovenský tím sa vyhecoval pocitmi rozhodcovskej krivdy a prekonával sa v obetavosti. Nemcom v koncovke chýbal pokoj a moment prekvapenia vo finálnej prihrávke. Dôležitý druhý gól dal 26 sekúnd po začiatku poslednej tretiny Bartečko. Skvele sa individuálne presadil cez troch brániacich hráčov.

V závere slovenský tím ukázal viac vôle i lepšie nervy, dobre si počínal takticky. Bartek so Starostom knokautovali Nemcov gólmi do prázdnej bránky.

Góly: 17. Kukumberg (Bartek, Štrbák), 41. Bartečko (Čiernik), 42. Cibák (Hudec, Hossa), 53. Hujsa (Huna, Štefanka), 60. Bartek (Čiernik, Bartečko), 60. Starosta - 18. Ustdorf, 59. Retzer. Rozhodcovia: Schütz - Zehetleitner, Hock (všetci Nem.), vylúčení: 8:8 na 2 min., navyše: 30. Kukumberg 5+DKZ za úder do hlavy - 14. Kreutzer 10 min. za nešportové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1, 3790 divákov. Slovensko: Križan - Harant, Štrbák, Obšut, Graňák, Smrek, Mezei, Starosta, Stehlík - Bartek, Kukumberg, Bartečko - Hudec, Cibák, Marcel Hossa - Kuľha, Hujsa, Čiernik - Štefanka, Faith, Huna. Nemecko: Kočnev - Kopitz, Schauer, Sulzer, Petermann, Gotz, Retzer, Wright, Leask - Fical, Martinec, Barz - Kreutzer, Hecht, Benda - Lewandowski, Barta, Ustdorf - Furchner, Ullman, Kathan.

Róbert Švehla, asistent trénera: "Mužstvo si zaslúži pochvalu, hralo disciplinovane a obetavo predovšetkým v obrane. Konečne nám padalo viac gólov. Cením si najmä, ako sa hráči dokázali preniesť cez podivné verdikty rozhodcu. Početné vylúčenia nás stáli množstvo síl, preto sme sa nevrhali zbytočne do útočenia. Kuľha má zranené slabiny, na posledný zápas proti USA nebude k dispozícii. Faitha bolí zápästie. Dôležitým impulzom pre morálku celého tímu bol gól Bartečka."

Nedeľa: USA - Slovensko 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

V 11. min išiel za hákovanie na trestnú lavicu Zálešák a Američania po 83 sekundách presilovku využili. Smer Tanabeho strely od modrej zmenil tečom pred bránkou Malone. Prvú tretinu síce Slováci vyhrali na strely 11:6, väčšinou však išlo o pokusy z väčších vzdialeností. V 23. min mohol americký náskok zvýšiť Legwand, nedokázal však dvihnúť puk nad ležiacim Križanom. Slovenskí hokejisti boli aktívnejší, avšak pred DiPietrom boli bezzubí. Góly mali na hokejkách v polovici tretiny pri presilovke Cibák a Marcel Hossa, ich pokusy z ideálnych pozícii však pozorný americký gólman vyrazil. Hokejisti USA sa do útočenia príliš nehrnuli, ale v prvých štyridsiatich minútach boli veľmi efektívni pri presilových hrách. V 37. min mal pri početnej výhode veľkú šancu Park, no Križan sa vyznamenal. O pár sekúnd nato však už slovenský gólman kapituloval, keď z pravej strany namieril pod hornú žŕdku Eaton. O ďalších sto sekúnd vystrelil zľava Park a jeho strela prešla Križanovi popod pravý betón do siete - 3:0. Ešte do druhej sirény mohol skorigovať Bartek, DiPietro však bol opäť pozorný. Američania pokračovali vo využívaní presiloviek aj v záverečnej tretine. V 43. min našiel Gionta pred bránkou nikým nekrytého Yorka a ten z prvej zavesil pod hornú žŕdku. Hneď po góle sa v ideálnej pozícii ocitol Zálešák, ale nemieril presne. V posledných minútach sa prakticky už iba dohrávalo.

Góly: 12. Malone (Tanabe, Connolly), 37. Eaton (M. York, J. Blake), 39. Park (Preissing, Roach), 43. M. York (Gionta, Tanabe). Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 4:0, oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Schütz - Krawinkel, Kowert (všetci Nem.). USA: DiPietro - Tanabe, Eaton, Ratchuk, Hauer, Mara, Martin, Preissing, Roach - Gionta, Legwand, M. York - J. Blake, Park, Healey - Malone, Halpern, Connolly - J. Šťastný, T. Drury, Hankinson. Slovensko: Križan - Harant, Štrbák, Graňák, Obšut, Smrek, Mezei, Starosta, Stehlík - Bartek, Kukumberg, Bartečko - M. Hudec, Cibák, Marcel Hossa - J. Štefanka, Hujsa, Čiernik - Zálešák, Fabuš, Rudolf Huna.

Švajčiarsko - USA 2:4 (0:1, 1:1, 1:2), góly: 30. Streit, 43. Lemm - 6. Hauer, 23. Connolly, 53. Tanabe, 59. Gionta. Nemecko - Kanada 2:5 (0:3, 2:2, 0:0), góly: 27. Lewandowski, 37. Sulkovsky - 2. Tapper, 9.a 13.