rozhodol urobiť výnimku a porušil by túto múdru zásadu, tak ako to teraz robím ja.
Po mesiacoch ohovárania a zahmlievania skutočnosti okolo kandidátky strany ANO vo voľbách do Európskeho parlamentu je čas z úcty k pravde odložiť bokom stranícku lojalitu. "Černej sa už pred voľbami nepozdávalo, že Heriban sa aj napriek hlasovaniu predsedníctva ANO stal lídrom kandidátky, na čo tá našla len jedno slovo pätolízač." (Korzár: Eva Černá si odsadla od kolegu, 25. 10. 2004). Na prvý pohľad nehoráznosť, po ktorej by si v parlamente od človeka, ktorý ju spôsobil, odsadla nielen "znechutená" Eva Černá, ale hádam aj pol Slovenska.
Vždy som zastával názor, že ak chcú ľudia v tíme niečo zmysluplné dosiahnuť, majú držať spolu v dobrom i v zlom. Keďže však kolegyňa Černá naďalej vytrvalo zásobuje médiá bájkami o komplotoch, zmanipulovanej kandidátke a pätolizačoch, ktorých sa treba zbaviť, rozhodol som sa skončiť s mlčaním. Práve v médiách totiž platí viac, ako kdekoľvek inde, že stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou. Ako to teda naozaj bolo s údajným odstavením E. Černej? Bol výber lídra naozaj zmanipulovaný?
Pred rozhodnutím o poradí kandidátov do eurovolieb si strana ANO dala urobiť prieskum ich popularity. Podľa neho dosiahla Eva Černá 46%, Jozef Heriban 14%, Katarína Glončáková-Golev 7% a Jozef Banáš 2%. Už tento prieskum vyvolal vlnu ohováračiek, intríg a vyústil do odchodu Jozefa Banáša z klubu ANO. Okrem popularity však predsedníctvo pri každom mene zvažovalo aj ďalšie kritériá - odborné vedomosti, znalosť európskej problematiky, schopnosť komunikovať v cudzom jazyku, či psychickú odolnosť voči predpokladanému mediálnemu tlaku. Po zvážení všetkých pre a proti sa členovia predsedníctva za neprítomnosti kandidátov nakoniec absolútnou väčšinou hlasov dohodli na nasledujúcom poradí: J. Heriban, E. Černá, K. Glončáková-Golev, atď. Vznikol tím, ktorý mal reálne šance priviesť ANO do EP. Aby som použil prirovnanie z cyklistiky, tak ako to robia kolegovia Lance Armstronga, chceli sme Evu vyviezť pod kopec, aby potom ona, krytá počas kampane ostatnými, vyhrala v záverečnom šprinte.
Nasledovalo tajné hlasovanie, pred ktorým sa časť členov predsedníctva (treba povedať, že nie veľmi šťastne) dohodla, že v záujme toho, aby výrazná prehra nebola pre Evu až taká "bolestivá", dajú jej svoj hlas. Po výsledku hlasovania, ktoré E. Černá na základe tejto "manipulácie" a na prekvapenie všetkých o jeden hlas "vyhrala", predsedníctvo vyhlásilo toto hlasovanie za zmätočné a potvrdilo svoje rozhodnutie o pôvodnom poradí kandidátov.
A to je koniec mydlovej opery o dobrej Černej a zlom Heribanovi. Možno sú mnohí sklamaní, ale s pravdou to už tak býva. Zvyčajne je oveľa všednejšia a menej vzrušujúca ako šikovne vymyslená a intenzívne šírená fikcia, okorenená správnou dávkou výmyslov a obvinení. Pravda má však ešte jednu zvláštnu vlastnosť. Nedá sa od nej odsadnúť. Dokonca ani v parlamente.
Jozef HERIBAN, poslanec NR SR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.