troch tried deviateho ročníka. Čo im hovorí dátum 17. november 1989? Ako sa žilo pred a po Novembri?
„Počul som, že život za socializmu nebol vôbec slobodný. Ľudia síce mali prácu a peniaze, ale nemali pocit slobody. Ľudia, ktorí vytŕčali z radu, či už boli priebojní, alebo veľmi inteligentní, proste, hocijako sa líšili od ostatných, boli utláčaní. Človek si nemohol len tak odcestovať do zahraničia, alebo si založiť vlastnú firmu, a práve to im bralo pocit slobody. To všetko sa po 17. novembri 1989 zmenilo," píše Tomáš z 9. E.
„Nežná revolúcia nám dala demokraciu, zmeny teda boli pozitívne. No mali aj svoje negatíva, napríklad stúpli ceny tovarov, zločinnosť. Revolúcia nám však dala aj väčšie možnosti vzdelania a cestovania. Našťastie, viac bolo tých dobrých vecí," uvažuje Jana z 9. D.
Jej spolužiak je presvedčený, že pred revolúciou sa žilo lepšie, ťažšie to mali len žiaci: „Zmrzlina bola za 50 halierov, do kina sa dalo dostať za 5 - 10 korún. Ale školský režim bol oveľa prísnejší ako v súčasnosti. Deti bili drevenými prútmi, nemohli nosiť rifle, museli sa obliekať primerane na svoj vek, slušne a byť upravené. Dievčatá sa nesmeli maľovať."
Žiaci zväčša nevedia posúdiť, aké zmeny nastali po 17. novembri, väčšinou sa však prikláňajú k názoru, že boli negatívne a v socializme sa žilo lepšie. „Všetko bolo lacnejšie, všetci ľudia mali prácu a na Hlavnej ulici neboli žobráci," znie jedna z odpovedí.
Väčšina žiakov nevie, čo sa pred 15 rokmi udialo. Z 24 účastníkov ankety len dvaja mali predstavu o novembrových udalostiach. Najčastejšie odpovede zneli: Neviem, ani ma to nezaujíma. „Neviem o tom nič. Mal som vtedy pár mesiacov. Ale niečo viem určite. Že november nemá ďaleko do Vianoc," odpovedal v ankete jeden zo žiakov 9. C.
„Možno je to deň o nejakej slobode, je to možno aj deň komunizmu," napísala Zuzana.
Len traja z 24 účastníkov ankety si spomenuli na mená ľudí, s ktorými je 17. november spojený - Václava Havla, Milana Kňažka a Alexandra Dubčeka, ale aj Vladimíra Mečiara. „Nepoznám nikoho, ale museli mať odvahu a poriadnu guráž," píše Patrik.
„Ľudia, ktorí bojovali v tejto revolúcii, už možno nie sú na žive. Revolúcia podľa mojich predstáv vyzerala asi takto: bolo tam veľa zranených ľudí, samý krik a plač, jednoducho povedané - vojna. Revolúcia zanechala krutú spomienku pre dnešných ľudí, preto na ňu spomíname neradi," myslí si Miriam.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.