Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Bez dobrého kolektívu, nie je ani dobré mužstvo, myslí si Roman Ďurán

Rožňava - Jednou z posíl rožňavského SP MFK bol v tomto ročníku aj Roman Ďurán (na snímke), ktorý prišiel na hosťovanie z Lokomotívy Košice. V

predohrávke nastúpil proti svojmu materskému klubu. Ako prežíval zápas? S hráčmi som sa zvítal, prehodil pár kamarátskych rečí, ale akonáhle som sa postavil na ihrisko, bolo to o tom, že hrám za Rožňavu. Snažil som sa podať čo najplnohodnotnejší výkon, povedal Roman Ďurán. V prvom polčase sa domáci proti kompaktnej obrane hostí ťažko presadzovali, zlom nastal po góle, keď Lokomotíva viac otvorila obranu. Tréner Fecko je známy tým, že si zakladá na obrane. Bola dobre organizovaná a ťažko sme cez ňu prechádzali. Po góle sa nám už hralo lepšie a prišli aj šance. I keď, keby sme v úvode, kde sme mali pár náznakov šancí, dali gól, mohli sme zvíťaziť aj vyšším rozdielom, povedal kapitán rožňavského mužstva a pokračoval, pre divákov to však nebol dobrý zápas. Hralo sa viac takticky a nebolo tam toľko futbalovej krásy ako v iných našich domácich zápasoch. Podľa mňa a povedal to aj tréner, bol to jeden z našich najslabších domácich zápasov.

Roman začínal s futbalom v žiackych mužstvách Rožňavy, potom odišiel na strednú školu do Košíc, kde hral za Lokomotívu. V tejto sezóne sa vrátil, i keď zatiaľ len na hosťovanie do Rožňavy. Po skončení minulej sezóny ma kontaktoval tajomník SP MFK Dušan Pollák, či mám záujem hrať v Rožňave. Súhlasil som. Napriek tomu, že som v úvodných kolách kvôli zraneniu chýbal, trénoval som. Prvýkrát nastúpil v zápase proti Moldave. Bolo vidieť, že má ešte kondičné resty, ale postupne sa dostával do formy. Prvé zápasy hľadal tréner Balta nejaké varianty, aby bol Ďurán čo najužitočnejší. Nakoniec sa to vykryštalizovalo tak, že hrám na ľavej strane v zálohe a pomáham aj stredu, najmä pri bránení. Závisí to však od situácie.

Po dohode v mužstve sa Roman stal kapitánom. Na ihrisku často hlasno komunikuje a usmerňuje spoluhráčov. Aj toto bol jeden z dôvodov, prečo ma tréner nominoval na post kapitána. Som tým známy, že kričím na ihrisku. Snažím sa tak povzbudiť a burcovať chlapcov. Občas je to však dosť ťažké, pretože niektorí sú dosť tvrdohlaví. Pred zápasom si v šatni niečo povieme, ale na ihrisku robia niečo iné. Vcelku som spokojný, vieme sa porozprávať, spoluhráči ma vypočujú.

Na trávniku si dobre rozumie s hráčmi, ktorí hrajú okolo neho v zálohe, so Zatrochom, Pollákom v útoku zasa s Milkom či Gotthardtom. Je to však ťažko povedať s kým si rozumiem, lebo vždy sa snažím herné situácie riešiť tak, aby to bolo najlepšie a nepozerám, kto tam je. Na rožňavskom mužstve sa mi páči, že sú tu kreatívny hráči. Tak nejako si predstavujem mužstvo. Je v nich perspektíva.

V jesennej časti sa Rožňave na domácej pôde darilo proti celkom z vyšších priečok tabuľky. Nad Šacou vyhrali 2:1, s Krompachmi remizovali 1:1, Kráľovský Chlmec porazili 2:0 či Lokomotívu 1:0. V čom to je? Tak to teda neviem, ale je to pravda. Nie je to v tom, že sa mužstvo prispôsobí hre slabšieho súpera? Môže to byť, ale neverím tomu. Keď si tak porovnám zápasy s Lastomírom a s Krompachmi či Šacou. Lastomír sa nedá kvalitatívne porovnať so Šacou. Do polčasu sme viedli 3:0, prevalcovali sme ich a čakal som, že to bude pokračovať a bude šestka. Druhý polčas sme však odflákli. S Krompachmi sme hrali o desiatich a bolo to brutálne. Po zápase sme boli takí zničení, že sme sa na seba v šatni len pozerali. Ťažko povedať prečo, ale je pravda, že na mužstvá z horných priečok vieme zahrať. Možno je to preto, že tam patríme.

Najťažším zápasom na jeseň hlavne po kondičnej stránke bol podľa Romana už spomínaný zápas s Krompachmi, po psychickej stránke zasa v Košickej Novej Vsi, kde rozhodca vymýšľal neuveriteľné veci. Najľahším bol duel s Lastomírom. Zaujímavý priebeh malo stretnutie v Rešici. Polčas sa skončil bezgólovou remízou, v druhom polčase sa Rožňavčania chytili Vargovým gólom, druhý pridal Roman. Domáci však vyrovnali a o víťazstve SP MFK rozhodol v nadstavenom čase Korintuš. Podali sme veľmi dobrý výkon. Rožňavy sa všade boja, pretože sme mužstvo, ktoré dokáže rozbehať každého. V Rešici sme súpera v prvom polčase rozbehali tak, že v niektorých chvíľach nevedeli, kde im hlava stojí. V druhom polčase sme si vytvorili dvojgólový náskok. Potom však nastala chvíľa nekoncentrácie, to je tá skúsenosť, ktorá nám teraz ešte chýba. Najhorším zápasom pre Romana bol zápas so Šacou, v ktorom musel v polčase striedať, kvôli tomu, že sa mu obnovilo zranenie.

V rožňavskom mužstve je tretím najstarším hráčom, minulý piatok oslávil dvadsiate druhé narodeniny. V tíme je určite prínosom, priniesol skúsenosti. Bral by som však ešte jedného hráča, čo hral vyššiu súťaž. V niektorých zápasoch vonku sme mohli uhrať lepší výsledok, keby bolo viac skúseností. Prejavuje sa to pri červených kartách, ktoré sme dostali. Ja by som v týchto prípadoch reagoval úplne inak.

V mužstve sa Roman cíti veľmi dobre a spokojný je aj prístupom vedenia klubu k hráčom. Chcem sa im za to poďakovať. Silné stránky mužstva vidí v tom, že si dokáže vypracovať tri či štyri čisté šance vonku či doma. "Páči sa mi, že hráme behavý a kreatívny futbal, čo je najhoršia kombinácia pre súpera, aká môže byť. Slabší sme v premieňaní šancí, v tom sa musíme ešte zlepšiť. Páči sa mi tiež, že sme dobrý kolektív. Bez toho by nemohlo byť ani dobré mužstvo. Aký je Romanov pohľad na jesennú časť? V úvode sezóny sme nemali stabilizované mužstvo. Stále sa to menilo a ani jeden zápas po sebe sme nehrali v tej istej zostave. Od zápasu so Sečovcami sa vytvorila stabilná zostava, prišli víťazstvá a zvýšila sa aj návštevnosť.

Roman je na hosťovaní do konca roka. Čo ďalej? Dobrá otázka, ale to ešte neviem. Jednoznačne však chcem, ak to pôjde, zostať v Rožňave.