"Vysoké morálne hodnoty v živote aj v biznise posúvajú celú spoločnosť dopredu"
Už štvrtý ročník netradičnej formy ekonomického vzdelávania pre mladých ľudí pod názvom Manažérsky vzor 2004 organizuje nezisková vzdelávacia organizácia Junior Achievement Slovensko Mládež pre budúcnosť v spolupráci so spoločnosťou PricewaterhouseCoopers Slovensko.
Cieľom projektu je sprostredkovať študentom končiacich ročníkov stredných škôl stretnutie s riaditeľom významnej firmy na Slovensku, dať im príležitosť na zoznámenie sa s reálnym podnikateľským prostredím a poskytnúť obom stranám možnosť reflexie, inšpirácie a motivácie.
Minulý týždeň prebehlo v košickom U. S. Steele stretnutie jeho prezidenta Christophera Navettu a Martina Macka, maturanta Evanjelického gymnázia v Tisovci. Ako sa vyjadril Martin, "chcel som stretnúť osobu, ktorá sa dostala veľmi vysoko, ktorá má za sebou veľa skúseností. Chcel som porovnať seba s pánom Navettom a chcel som vedieť, aký je, ako sa mu podarilo dostať tam, kde je. Ako som zistil, tvrdá práca ho posúvala stále vyššie a vyššie." Martin sa Christophera Navettu pýtal aj na to, ako musí dobrá firma fungovať. "Znamená to mať tím skvelých ľudí, dáť im príležitosť prejaviť sa, dať im zodpovednosť, umožniť im pracovať aj v riziku." A ako zhodnotil Ch. Navettu ako človeka? "Bol veľmi príjemný, je to človek s vysokými morálnymi hodnotami. A také hodnoty má aj celá firma. A to je dosť veľký rozdiel medzi mnohými firmami. Vysoké morálne hodnoty v živote aj v biznise posúvajú celú spoločnosť dopredu. Nejde len stále o obchod, ale aj o sekundárne prvky ako je aj morálka, ktorá neskôr obchodu pomôže," uzavrel Martin Macko.
V rámci projektu sa kontaktovalo asi 500 riaditeľov najvýznamnejších firiem z rôznych odvetví na Slovensku podľa rebríčka ich úspešnosti. Vybraní študenti, absolventi programu Aplikovaná ekonómia, ktorú ponúka organizácia JASR, vykonajú s riaditeľmi rôznych firiem, výrobných podnikov, bánk či poisťovní interview. K rovnakým témam sa vyjadria aj študenti stredných škôl. Výsledky minulých ročníkov projektu ukázali, že názory, kritéria a očakávania týchto dvoch skupín sa líšia.
Výstupom z celého projektu bude analýza odpovedí, porovnanie názorov riaditeľov a študentov a rebríček v štyroch kategóriách: riaditeľ podľa odpovedí riaditeľov, riaditeľ podľa odpovedí študentov, firma podľa odpovedí riaditeľov a firma podľa odpovedí študentov.
Ako sa k projektu vyjadrila Vanda Šinková, manažérka PricewaterhouseCoopers: "Záleží nám na stave a budúcnosti Slovenska, je pre nás dôležité, s akými ľuďmi pracujeme dnes a s akými budeme pracovať v budúcnosti.. Projekt Manažérsky vzor preto vidíme ako možnosť aktívne prispieť k vzdelávaniu mladých ľudí na Slovensku."
"Projekt znamená pre mladých ľudí silný zážitok a prvé porovnanie vlastných predstáv s reálnym svetom úspechu ale aj zodpovednosti. Pomáha im lepšie sa zorientovať pri plánovaní svojej kariéry, posmelí ich stavať si vysoké ciele a vytrvalo smerovať k ich uskutočneniu. Predovšetkým však posúva myslenie mladej generácie, umožňuje jej odhaľovať stereotypné mýty v myslení a reagovať na príležitosti v ich živote," povedala Ivica Forrová, marketingová manažérka Junior Achievement Slovensko Mládež pre budúcnosť o význame projektu.
Projekt má celoslovenské pokrytie, zapojení sú študenti z 55 stredných škôl z celého Slovenska. Viac ako 90 študentov už absolvovalo koordinačné stretnutia v Bratislave. Banskej Bystrici a Košiciach a sú pripravení v priebehu novembra zúčastniť sa projektu a urobiť interview so svojim "manažérskym vzorom".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.