bezpečnosti. Mená pochádzajú zo zväzkov registrovaných na východnom Slovensku. Na budúci rok by mali byť zverejnené archívy z celého Slovenska.
Okrem spolupracovníkov a agentov ŠtB, ktorí sú známi aj z takzvaných Cibulkových zoznamov, sa verejnosť prvýkrát môže dozvedieť tiež mená samotných príslušníkov ŠtB na krajskej a okresnej úrovni na východnom Slovensku. Pri menách sú zatiaľ len roky ich narodenia, ale pribudnú aj ďalšie údaje vrátane informácií, na čom konkrétne pracovali. Okrem toho zverejnia aj register funkcionárov KSS.
Podľa predsedu správnej rady ústavu Jána Langoša je dôležité upriamiť pozornosť verejnosti práve na dôstojníkov ŠtB a členov orgánov KSS, ktorí ŠtB riadili. Spolupracovníci ŠtB, ktorých mená už verejnosť pozná, totiž patrili k najnižším článkom ŠtB.
To, že archívy zverejnili práve na 15. výročie novembra 1989, považuje Langoš iba za "čaro nechceného" a jednoducho to "takto vyšlo". Slovensko podľa neho zverejnením archívov urobilo základný krok k premene z totality na demokraciu tak, ako to odporúčajú medzinárodné organizácie.
Veľká čas spisov je však ešte stále v archívoch ministerstva vnútra a momentálne rokujú o tom, ako ich technicky prevziať. Podľa Langoša niektorí bývalí eštebáci stále robia v polícii a "o SIS neviem nič".
Zo zverejnených archívov vyplýva, že viaceré zväzky boli zničené, najmä v čase od novembra 1989 do júna 1990. Pri viacerých zväzkoch je aj preto poznámka "zničený" a dátum. Knihy, do ktorých sa spolupracovníci zapísali, zostali však až na niekoľko strán vytrhnutých v Bratislavskom kraji zachované. Skartované spisy chce ústav zrekonštruovať.
Internetová verzia zväzkov má viaceré nedostatky. V prípade spolupracovníkov aj príslušníkov ŠtB vyhľadá iba tie mená, ktoré nepatria do kategórie dôverník, kandidát tajnej spolupráce a spolupracovník dôverného styku.
Ak preto niekto zadá do okienka meno Rudolf Schuster, vyhľadávač napíše, že nenašiel žiadny záznam. V skutočnosti však krajská správa ŠtB v Košiciach zaevidovala bývalého prezidenta Slovenska 11. júna 1973 pod číslom 9330 ako dôverníka. V tom čase bol Schuster vedúci sekretariátu a technický asistent podnikového riaditeľa vo VSŽ.
Schusterov zväzok bol podľa dokumentov zničený 22. decembra 1975, keď už bol Schuster na Národnom výbore mesta Košice podpredsedom pre služby. Ľudia si ho môžu na internete nájsť vďaka tomu, že poznajú jeho registračné číslo 9330 z takzvaných Cibulkových zoznamov.
Hovorca úradu Michal Dzurianin povedal, že o vynechaní týchto troch kategórií vrátane dôverníkov z vyhľadávača rozhodol predseda správnej rady ústavu Ján Langoš. O týchto troch kategóriách ústavný súd v roku 1992 vyriekol, že ľudia takto zaevidovaní nemuseli byť vedomými spolupracovníkmi ŠtB.
Archívy zverejnené na internete Ústavom pamäti národa potvrdzujú pravosť takzvaných Cibulkových zoznamov. Generálny riaditeľ Chemosvitu Michal Ľach je v Cibulkových zoznamoch ako agent s krycím menom Felix. "Že o tom neviem," povedal pred viac ako rokom.
ŠtB ho však podľa dokumentov, ktoré zverejnil Langošov ústav, zaevidovala 20. februára 1980. Najprv bol v kategórii preverovaná osoba, potom dôverník, kandidát tajnej spolupráce a nakoniec agent a tajný spolupracovník. Jeho spis bol uložený do archívu 28. decembra 1989.
"V roku 1992 ma lustrovalo ministerstvo priemyslu. Keď som bol zvolený za riaditeľa, minister Holčík od nás žiadal lustračné potvrdenia, a nič také tam nie je," tvrdil Ľach. Donedávna bol šéfom zamestnávateľských zväzov a externým poradcom Rudolfa Schustera.
Bývalý predseda predstavenstva VSŽ Ján Smerek je evidovaný so svojím dátumom narodenia v Cibulkových zoznamoch ako agent. V archívoch ústavu je Smerek zaregistrovaný s rovnakým číslom ako v Cibulkových zoznamoch, ale bez dátumu narodenia - je začiernený. ŠtB ho zaregistrovala 27. júla 1986 ako kandidáta tajnej spolupráce. 24. septembra 1987 ho povýšili na agenta. Krycie meno mal Jano a vedúci. Údaj o tom, čo sa stalo s jeho zväzkom, chýba.
V Cibulkových zoznamoch je aj poslanec Vojtech Tkáč ako dôverník. Údaj z týchto zoznamov sa zhoduje s archívom ústavu. Tkáč spoluprácu s ŠtB už v minulosti odmietol. Krycie meno Bebo vysvetľoval tak, že ho tak volajú jeho známi. Tkáč učil na vysokej škole, medzi študentmi mal aj policajtov. Jeho spis bol zničený 3. augusta pravdepodobne v roku 1987. Rok je zle čitateľný.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.