Manuela Barrosa. Najmä členovia Európskej ľudovej strany (EPP) však majú vážne výhrady voči zmenám, ktoré musel Barroso pod tlakom poslancov urobiť.
„Myslím, že komisia prejde jednoznačne bez obáv. My z našej strany budeme hlasovať (za), ale budeme hlasovať s ťažkým srdcom, pretože máme veľa výhrad," povedal šéf delegácie slovenských ľudovcov Peter Šťastný. „Po tom, čo sa udialo, sme očakávali viac zmien. Keď pán (Rocco) Buttiglione musel odísť, očakávali sme, že odídu aj ďalší... V každom prípade mal odísť pán (László) Kovács," dodal Šťastný.
Podľa neho by „tak nekompetentný človek s takou minulosťou" nemal v komisii byť, doplnil poslanec za SDKÚ, narážajúc na komunistickú minulosť a zlé hodnotenie maďarského kandidáta po predchádzajúcom pohovore. Podobné výhrady vyslovili aj ďalší slovenskí ľudovci Ján Hudacký (KDH) a Zita Pleštinská (SDKÚ), hoci v druhom vypočúvaní po zmene rezortu bol Kovács podľa nich o niečo lepší.
Spokojná bola šéfka slovenských socialistov Monika Beňová. „Čo sa týka našej frakcie, z tých štyroch podmienok, ktoré sme si postavili, boli tri splnené, čo je 75-percentná úspešnosť. Ešte sme o tom ako frakcia nerozhodovali, ale minimálne naša delegácia dá hlas tejto komisii," povedala Beňová.
Podľa Beňovej by pre budúcnosť bolo lepšie, keby dezignovaný predseda EK najskôr povedal, ktorá krajina dostane aký rezort a následne by vláda ku konkrétnej odbornosti navrhovala kandidáta. Podobný názor má aj nezávislá poslankyňa Irena Belohorská (HZDS). „Keby bolo dopredu určené, že napríklad Maďarsko bude mať dane, iste nedajú ministra zahraničných vecí," usúdila.
Belohorská je za to, aby parlament dnes komisiu konečne schválil. „Malo by už byť dosť toho, aby sme sa zamýšľali nad minulosťou komisárov. Ľudia by sa mali hodnotiť podľa toho, akú prácu odvedú, nie podľa toho, že v minulosti urobili nejaký chybný krok," zdôraznila.
Za troch slovenských nezávislých europoslancov Belohorská predpokladá, že komisiu všetci podporia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.