V Košiciach bolo v minulosti niekoľko učiteľských rodín, kde sa toto povolanie stalo rodinnou tradíciou. Uvádza ich medzi košickými osobnosťami Dr.
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Mária Mihóková. Boli to napr. rodiny Gruszova, Gyurászova, Mackova, Schwarzova. Jej jednotliví členovia, ako napr. rodiny Markovej, v ktorej boli štyri dcéry pôsobili aj mimo Košíc, tak isto z rodiny Gruszovej.
Karol Grusz (1804 - 1885) pochádzal z učiteľskej rodiny a učiteľmi boli aj jeho bratia Ján a Konštantín. Karol Grusz viedol predmestskú opatrovňu Ferdinandeum, bol učiteľom a riaditeľom Predmestskej ľudovej školy, kde vyučoval po slovensky. Fridrich Grusz (1860) bol synom učiteľa Jána Grusza. Narodil sa vo Vyšnej Myšli, pôsobil v Košiciach v troch školách externe, aj v biskupskom seminári, kde vyučoval metodiku vyučovania a na súkromnej dievčenskej škole M. Hübnerovej. Bol aj členom mestského zastupiteľstva a riaditeľom Občianskeho kasína. Leopold Grusz (1871) ako kňaz ostrihomskej diecézy bol katechétom na gymnáziu v Budapešti, potom učil na košickom učiteľskom ústave a riaditeľom nemeckej meštianskej školy v Gelnici. Bol aj publicistom, napísal historické štúdie o živote grófa J. Dessewggyho a štúdie z detskej psychológie.
Z rodiny Gyurászovej, kde sa tradovalo učiteľské povolanie, bola učiteľkou nemčiny, dejepisu a ručných prác Izabela a pedagogiku prednášal na dievčenskom učiteľskom ústave Júius Gyurász.
Ľudovít Marko (1835) pochádzal z Levoče, kde po absolvovaní gymnázia a učiteľského ústavu aj pôsobil do roku 1867, kedy sa presťahoval do Košíc, kde bol riaditeľom dievčenskej ľudovej školy. Špecializoval sa na telesnú výchovu a predagogiku, zostavil metodiku vyučovania telocviku pre učiteľov. Táto vyšla v dvoch vydaniach v Budapešti a získala celoštátne uznanie ako prvá učebnica telocviku. Jeho materinská reč bola nemčina a v učiteľskej práci používal slovenčinu. Jeho štyri dcéry - Mária, Lujza, Leopoldína a Štefánia boli učiteľky. Učitelia boli aj v rodine Schwartzovej v Košiciach, v ktorej je pozoruhodné to, že Leopold Schwartz (1851) bol verný jednej škole, a to židovskej ľudovej škole, kde vyučoval 36 rokov.