stránke www.upn.gov.sk. Tlačový tajomník ÚPN Michal Dzurjanin podčiarkol, že zväzky nie sú opisované, ale skenované, čiže prefotené priamo do počítača.
"Akékoľvek spochybňovanie zverejnených materiálov považujem za nenáležité. Čo iné môže byť dôveryhodnejšie, ako naskenované faksimile kníh registračných protokolov, ktoré máme k dispozícii v archíve Ústavu pamäti národa," povedal. Evidencie sú svedkom doby. ÚPN ich zverejnila bez akéhokoľvek zásahu. "Z tohto pohľadu sú tieto materiály dôveryhodné na 100 percent."
Na internete sú zatiaľ zväzky spolupracovníkov, agentov aj tých, ktorých ŠtB sledovala, z niekdajšieho Východoslovenského kraja. ÚPN postupne zverejní aj materiály zo Stredoslovenského a Západoslovenského kraja. Podľa Dzurjanina majú byť pomôckou. "Je to predpoklad, aby sa verejnosť oboznámila s touto problematikou."
Každý, kto sa v registri nájde, môže o svoj zväzok požiadať a následne ho zverejniť. Túto možnosť majú aj politici a ostatní verejní činitelia. Zároveň má každý občan právo obrátiť sa na súd. Dzurjanin ale dodal, že napríklad v Česku nikto takýto spor nevyhral. Zároveň zdôraznil, že úrad je povinný zverejniť registre ŠtB. Ukladá mu to Zákon o pamäti národa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.