vojakov z Iraku, znamenalo by to destabilizáciu v regióne. Kwasniewski zdôraznil, že vojenská misia vojakov oboch armád, ktoré v Iraku pôsobia pod spoločným poľským velením, "sa musí skončiť úspešne". Pripomenul, že budúcnosť misie bude závisieť od irackých volieb v januári 2005.
Prezident Gašparovič si myslí, že prítomnosť slovenských ženistov, ktorí v tomto regióne plnia špecifické úlohy, bude opodstatnená aj po pripravovaných voľbách v krajine. Dodal však, že všetko bude závisieť od vôle novej irackej vlády. Partneri sa zhodli na tom, že krajiny Vyšehradskej štvorky by mali pokračovať v úzkej spolupráci, bez toho, aby sa toto jedinečné zoskupenie rozširovalo o ďalších členov. "To však neznamená, že nebudeme spolupracovať s Rakúskom alebo Ukrajinou," spresnil Gašparovič.
Predmetom ich včerajšieho rozhovoru bola aj ratifikácia európskej ústavnej zmluvy. Zatiaľ čo Kwasniewski podporuje referendum o prvej euroústave vo svojej krajine, prípadne aj jej spojenie s prezidentskými voľbami, Gašparovič zopakoval, že na Slovensku sa občania už v referende vyjadrili k vstupu krajiny do EÚ. Občanov však podľa jeho slov treba podrobne informovať o obsahu tohto dokumentu.
Dohodu medzi Slovenskom a Poľskom o vedecko-technickej spolupráci podpísal včera vo Varšave počas návštevy prezidenta minister školstva Martin Fronc so svojím rezortným kolegom Michalom Kleiberom. Krajiny by mali spolupracovať na vedeckých, technických a výskumných projektoch. Dohoda vytvára tiež priestor na výmenu odborníkov a organizovanie spoločných vedeckých konferencií, sympózií a pracovných schôdzok.
Prezidenta SR sprevádza na jeho dvojdňovej návšteve v Poľsku aj minister zahraničných vecí Eduard Kukan.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.