ktorej päťročný mandát sa začne 22. novembra. Za komisiu hlasovalo 449 europoslancov, vrátane 14 slovenských, proti bolo 149 a hlasovania sa zdržalo 82 zákonodarcov.
Komisiu podporila veľká väčšina členov troch najsilnejších klubov ľudovcov (268 kresiel), socialistov (200 kresiel) a liberálov (88 kresiel). Proti boli jednotne všetci zelení, komunisti a euroskeptici, veľká časť nezávislých, ale tiež tri desiatky socialistov a jeden ľudovec. Hlasovania sa zdržali okrem iných tri desiatky socialistov a dve desiatky liberálov. "Európan potrebuje silnú komisiu a dôveryhodný parlament. Dnes máme viac, ako sme mali včera. Odkaz znie, že parlament si želá nové partnerstvo medzi našimi dvoma inštitúciami, založené na vzájomnom rešpektovaní a dôvere," povedal po hlasovaní predseda EP Josep Borrell. "Som veľmi šťastný, že sme získali podporu 66 percent všetkých hlasov. Chápem výsledok tohto hlasovania ako udelenie obrovskej zodpovednosti voči mojej osobe i celému tímu. Budeme tvrdo pracovať, aby sme slúžili Európe, jej inštitúciám a všetkým občanom," povedal José Manuel Barroso.
Nová komisia, v ktorej bude slovenský zástupca Ján Figeľ riadiť oblasť kultúry, vzdelávania, odbornej prípravy a mnohojazyčnosti, by mala nastúpiť do úradu v pondelok 22. novembra, teda tri týždne po pôvodne plánovanom termíne. Dnes o tom rozhodne Rada EÚ, teda členské štáty. Barrosova komisia tak nahradí exekutívu na čele s Romanom Prodim, ktorej mandát sa mal skončiť už 31. októbra.
Poslanci včera schválili tiež rezolúciu, ktorá žiada pre EP väčšie právomoci pri odvolávaní jednotlivých komisárov. Hovorí sa v nej, že ak parlament stratí dôveru v jednotlivého člena komisie, jej predseda musí posúdiť, či ho má požiadať o odstúpenie. Ak nepožiada o rezignáciu, bude musieť svoje rozhodnutie obhájiť pred EP. Barroso túto časť rezolúcie prijal a mala by sa podľa neho stať súčasťou novej rámcovej dohody o spolupráci EK a EP. Jej text sa však upresní až v ďalších rokovaniach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.