by mohlo byť signálom pre Spojené štáty v čase, keď sa Washington usiluje napredovať so svojím raketovým obranným systémom.
Putin neposkytol žiadne podrobnosti o novom systéme a nie je jasné, či ruské ozbrojené sily zápasiace s nedostatkom financií si vôbec môžu dovoliť novú drahú zbraň. Ako však povedal na stretnutí s čelnými predstaviteľmi armády, systém sa čoskoro bude dať aktivovať. "Nevykonávame len výskum a úspešné skúšky najmodernejších systémov jadrových rakiet, ale zároveň som presvedčený, že tieto systémy sa v blízkej budúcnosti objavia," uviedol. "Navyše pôjde o systémy, zbrane, ktoré nemá alebo nebude mať v blízkej budúcnosti nejaká jadrová veľmoc."
Ruské tlačové agentúry naznačili, že by mohlo ísť o mobilnú verziu balistickej strely Topoľ-M, ktorú armáda ukladala do síl v roku 1998. Alexander Pikajev, analytik moskovského Ústavu pre globálnu ekonomiku a medzinárodné vzťahy, povedal, že Putin zrejme hovoril o novej interkontinentálnej balistickej rakete Bulava. Pohon Bulavy je na tuhé palivo a jej prvý test sa uskutočnil v septembri. Ruskí predstavitelia dávnejšie uviedli, že Bulava môže byť vyhotovená v dvoch verziách, morskej a pozemnej, a môže mať bojové hlavice schopné preniknúť cez protiraketové systémy, pokračoval Pikajev.
Putin dal jasne najavo, že zvýšenie prostriedkov pre armádu, ktorá zažila po rozpade ZSSR prudký pád, a jej reformy sú hlavnou prioritou. Raketa Topoľ-M má dolet 9560 kilometrov a údajne dokáže manévrovať takým spôsobom, ktorý sa dá ťažko zachytiť. Správy tiež uvádzajú, že Rusko vraj vyvíja novú generáciu ťažkých nukleárnych rakiet schopných niesť 10 bojových jadrových hlavíc s celkovou hmotnosťou 4,4 tony. Bojový náklad typu Topoľ-M je 1,32 tony.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.