nepohybovali? Pri športe sa nechcete veľmi zapotiť? Tak potom práve pre vás je ideálna kalanetika.
"Nie každý môže začať s intenzívnym namáhavým tréningom. Kalanetiku však môže začať robiť naozaj každý, aj človek s nadváhou," zdôrazňuje cvičiteľka Zora Ochotnícka.
Tento druh pohybu má veľa prívrženkýň, pretože na prvý pohľad nevyzerá veľmi namáhavo. Ale zdanie klame. Skúste si vyskúšať kalanetické cviky a uvidíte, že urobiť ich skutočne precízne si vyžaduje určitú kondíciu. "Áno, je to tak," potvrdila Zora. "Základom sú veľmi malé pohyby a pracuje sa s vlastnou váhou. Pohyby sú malé, ale robia sa v obtiažnej polohe s veľkým počtom opakovaní a sérií."
Výhodou kalanetiky je tiež, že i keď sa pri nej nepracuje s činkami, rýchlo dokáže spevniť svalstvo, a keďže je relatívne šetrné ku kĺbom, dá sa robiť v každom veku. "Mám dve deti. Dcéru 18- ročnú a tri a pol ročného syna. Pri oboch som celé tehotenstvo cvičila, samozrejme okrem cvikov - brušákov. I preto som pre svoje cvičenky veľkou inšpiráciou. Vidia, že i po tridsiatke a dvoch pôrodoch sa dá zachovať dobrá postava."
Kalanetiku si obľúbili ženy všetkých vekových kategórií, ale práve tie v zrelom veku majú väčšiu trpezlivosť a výdrž. "Mladé dievčatá sú netrpezlivé. Asi je to tým, že ešte nemajú také skúsenosti a nepoznajú dokonale svoje telo. Ale kalanetika, aj keď nevyzerá náročne, potrápi aj mužov. Môžem povedať, že v brušákoch porazím mnohých. Vyskúšali si ich aj moji priatelia kulturista Jaroslav Horváth a kickboxer Roman Volák a potvrdili mi, že robiť kalanetické cviky na spevnenie brušného svalstva je drina."
Zora nedá na kalanetiku a cviky z nej vychádzajúce dopustiť. "Okrem toho, že spevňuješ svalstvo a odburávaš tuk, má toto cvičenie aj ďalšie pozitívne vedľajšie účinky. Zbaví vás bolestí hlavy, nespavosti, zlepší trávenie a zvýši sebadôveru."
Pri kalanetike však neočakávajte veľký úbytok hmotnosti. Zora radí, aby sa ženy radšej merali ako vážili. A práve v mierach sú výsledky viditeľné už po niekoľkých týždňoch cvičenia. Platí však, že i kalanetike sa treba venovať pravidelne. Optimálne sú štyri hodiny do týždňa a samozrejmosťou úprava stravovacích návykov. Po cvičení by mal nasledovať strečing. Objaviteľka kalanetiky Callan Pinckneyová chcela mať síce svaly, no nie kulturistické, ale dlhé a štíhle. "Najprv sa sval namáha a potom sa strečingom uvoľňuje i naťahuje."
Počas cvičenia doporučuje Zora mať po ruke fľašu vody. "Pitný režim je veľmi dôležitý. Počas cvičenia urobím niekoľko krátkych prestávok, aby si ženy dali zopár glgov užitočnej vody. Pitím sa vyplavujú toxické látky, netrpíte nízkym tlakom, a keď sa vám počas hodinového cvičenia podarí vypiť liter vody, máte už polovicu dennej dávky za sebou."
Čo vám radí Zora:
1. Počas cvičenia pite vodu. Ja odporúčam obyčajnú, neminerálnu čistú vodu.
2. Na prvej hodine cvičte len toľko čo vám telo dovolí. Zbytočne neprepínajte svoje sily.
3. Nech sa nikto nebojí prísť cvičiť. Každý môže začať bez ohľadu na vek.
4. Aj keď sa pred aerobnými športami neodporúča jesť, pri kalanetike si niečo malé môžete dovoliť aj tesne pred cvičením.
5. Pri kalanetike je dôležitá najmä precíznosť realizácie každého cviku, pravidelnosť a trpezlivosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.