Cerovej vrchoviny postavil človek hrad Šomoška a práve pri jeho výstavbe prispel k jednému z najkrajších, ľahko pozorovateľných geologických úkazov na našom území.
Cerová vrchovina je vôbec najmladším vulkanickým pohorím Slovenska a s tým súvisia aj typické, inde na našom území nevyvinuté formy reliéfu, najmä výrazné sopúchy a sopečné pne ako Soví hrad, Hajnáčka, alebo Ragáč. Verejnosti je však z množstva prírodných krás Cerovej vrchoviny zrejme najznámejší tzv. Kamenný vodopád na Šomoške.
O čo vlastne ide? Pri stredovekej stavbe hradu, stojacom dnes na hraničnom kopci s Maďarskom, mali stavitelia určite nemalú radosť z množstva stavebného materiálu, ktorý im ponúkla príroda. Poniže plánovanej stavby našli na odkryve množstvo bazaltových (čadičových) skál s pravidelnou, päť- až šesťbokou stĺpovitou odlučnosťou. Po ich vyťažení a stavbe hradu ostal dodnes vlastne miniatúrny kameňolom, ktorý je určite najkrajším príkladom stĺpovitej odlučnosti bazaltu na Slovensku. Navyše, jednotlivé stĺpy sú oblúkovito prehnuté a vytvárajú bizarný dojem kamenného vodopádu, vysokého až 9 metrov. Stĺpy vznikli pomalým pohybom rozžeravenej a postupne chladnúcej lávy v podpovrchovej časti vulkanického sopúcha. Stalo sa tak približne pred štyrmi miliónmi rokov. Okrem stĺpovitej odlučnosti poznáme na našich vulkanitoch aj iné jej typy - doskovitú, kvádrovitú, či guľovitú.
Pre šomošský hradný vrch je typická aj inverzia reliéfu. Dnešné najvyššie časti čadičových vrchov boli koncom treťohôr dolinami, do ktorých sa vyliala láva a po následnom výzdvihu územia sa dostali do dnešnej vyvýšenej polohy. Okrem samotného vodopádu zaujme aj kamenné more vo svahu hradného vrchu, ktoré má na svedomí zvetrávanie a rozpad hornín v prírodnom prostredí, ale aj pri deštrukcii samotného hradu. Celý komplex je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Šomoška.
Napokon, niekoľko slov si zaslúži aj samotný hrad z 13. storočia, ktorý je výborným výhľadovým bodom na slovenskú i maďarskú stranu. V stredoveku bol súčasťou protitureckého opevnenia, po jeho dobytí a neskoršom zničení bol v minulých rokoch zakonzervovaný a čiastočne opravený do dnešnej mimoriadne príťažlivej, romantickej podoby.
BEDEKER
Prístup: Na hrad Šomoška vedie z obce Šiatorská Bukovinka jeden z najlepšie vybudovaných náučných chodníkov Slovenska. Je vybavený informačnými tabuľami, okolie je pekne opravené a ponúka veľmi pekné možnosti spoznávania okolitej prírody. Z Bukovinky (300 m) vedie zelená turistická značka spolu s náučným chodníkom popri Bukovinskom potoku, stáča sa postupne doprava a popri štátnej hranici prechádza popod hradný vrch. Prejde okolo pekných jazierok a v serpentínach stúpa okolo Kamenného vodopádu a kamenné more až k zrúcaninám hradu (460 m, 1 h). Na príjemné spoznávanie prírody a histórie sa však oplatí vyčleniť aj pol dňa.
Zaujímavosti okolia: Pohanský hrad (578 m), Soví hrad, hrad Hajnáčka, Fiľakovský hrad, hrad Salgó v Madarsku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.