Nemecka by v troch fázach malo ísť o 80 percent irackých dlhov. Oznámil to v sobotu nemecký minister financií Hans Eichel po rozhovoroch s americkým rezortným kolegom Johnom Snowom popri stretnutí zástupcov 20 najdôležitejších priemyselných a rozvojových krajín sveta (G20) v Berlíne. Dlhy Iraku predstavujú asi 120 miliárd dolárov. Veriteľským štátom združeným v tzv. Parížskom klube musí vysoko zadlžená, na ropu bohatá krajina splatiť približne 42 miliárd dolárov, z nich vyše päť miliárd Nemecku.
"Obaja sme sa zhodli, že musíme byť ochotní dosiahnuť podstatné odpustenie dlhov pre Irak," povedal Eichel. Návrh pre Parížsky klub predpokladá po konečnom schválení v prvej fáze okamžité odpustenie 30 percent dlhov. Ďalších 30 percent má byť odpustených v súvislosti s programom Medzinárodného menového fondu (MMF) a zvyšných 20 percent v závislosti od úspechu tohto programu. "V tomto návrhu však v žiadnom prípade nevidíme model pre otázky konverzie dlhu iných krajín," zdôraznil nemecký minister. Nemecko, rovnako ako Francúzsko, bolo vždy za podstatné odpustenie dlhov Iraku. Obe krajiny však až do poslednej chvíle nechceli, aby išlo o oveľa viac ako 50 percent. Spojené štáty uprednostňovali takmer úplné odpustenie dlhov Iraku, na úrovni asi 95 percent. Nezhody zabránili dohode na júnovom summite hláv štátov a vlád skupiny G8, ako aj októbrovom výročnom zasadnutí MMF.
* * *
Varšava (TASR) - Poľskú rukojemníčku, ktorú od konca októbra zadržiavala iracká militantná skupina, prepustili na slobodu. V soboti sa nečakane objavila na tlačovej konferencii s poľským premiérom vo Varšave a uviedla, že únoscovia sa k nej správali dobre.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.