SR. Zmenu presadzuje rezort v zákone o nelegálnej práci. Odôvodňuje ju priblížením k problémovým regiónom na východe Slovenska. Argumentom je aj úzka spolupráca s Technickou univerzitou, ktorá pripravuje odborníkov aj pre oblasť bezpečnosi práce a technických zariadení.
Hlavný inšpektor krajského inšpektorátu v Košiciach Ing. Miroslav Ondruš možné presídlenie spája s vysokou nezamestnanosťou, a teda aj lepšími podmienkami pre nelegálnu prácu. Keď k presídleniu naozaj dôjde, bude tento úrad fungovať samostatne tak ako teraz v hlavnom meste. Činnosť krajského pracoviska zostane zachovaná.
"Návrh zákona o nelegálnej práci do parlamentu predložilo ministerstvo práce, ktoré je jeho tvorcom i predkladateľom. V rámci neho je navrhnutá aj zmena sídla a presťahovanie NIP do Košíc. Prerokovaný má byť na parlamentnej schôdzi 30. novembra. Ak prejde v prvom čítaní, potom sa dostane do výborov a na ďalšie prerokovanie do Národnej rady SR. Je reálne, že bude schválený. Účinnosť však nenadobudne hneď a bude potrebné organizačne túto zmenu pripraviť. Z môjho pohľadu problémy môžu nastať s presunom odborných pracovníkov. Časť z nich z rôznych dôvodov nemusí byť schopná prejsť do Košíc a preto bude nutné hľadať odborníkov v mieste nového pôsobenia NIP. Predpokladáme, že spracovateľ návrhu zákona má pripravené potrebné organizačné, technické a iné opatrenia na to, aby zmena sídla NIP nenarušila činnosť inšpekcie práce. Môže sa stať aj to, že zákon schválený nebude v takej podobe ako bol predložený do NR SR. Teraz je predčasné o tom hovoriť. Keď to bude zákonom odsúhlasené, tak sa doriešia všetky otázky súvisiace s presťahovaním," vyjadril sa riaditeľ odboru právnych služieb NIP Bratislava JUDr. Emil Pastucha.
Aj po prípadnom presídlení zostane časť personálu v Bratislave a bude zabezpečovať styk s ministerstvom práce. V Košiciach by malo pracovať približne 30 pracovníkov. Rezort práce počíta v súvislosti s presťahovaním s trojmiliónovým výdavkom v rozpočte. Zahŕňa aj opravy priestorov, kde bude sídliť. Na rozdiel od súčasných pomerov, by pracovisko malo byť v jednej budove.
Nový zákon o nelegálnej práci má byť prísnejší a má presne špecifikovať pojem nelegálnej práce. Doteraz je veľmi problematické dokazovať zamestnávateľom, že načierno zamestnávajú ľudí aj v prípadoch, že tomu tak skutočne je. Nedostatočná legislatíva im umožňuje pracovno-právny vzťah preukázať aj dodatočne. To by sa malo zmeniť.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.